PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomoc dla poszkodowanych. Nie tylko pieniądze. Zobacz na jakie wsparcie można liczyć

  • PAP/KDS    18 sierpnia 2017 - 11:20
Pomoc dla poszkodowanych. Nie tylko pieniądze. Zobacz na jakie wsparcie można liczyć
Poszkodowani mogą liczyć na wsparcie asystenta rodziny i psychologa, opiekę nad dziećmi w placówkach wsparcia dziennego, pobyt w środku wsparcia (fot. pomorskie.eu)

Żywność, dostęp do psychologa czy zapewnienie opieki nad dziećmi. M.in.na taką pomoc mogą liczyć rodziny poszkodowane w trakcie nawałnic. - Rodziny potrzebują kompleksowej opieki, zapewnienia bezpieczeństwa - podkreślała Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, która poinformowała jak otrzymać tego typu wsparcie.
"Jesteśmy na etapie naprawy szkód i szacowania strat, kolejny etap to odbudowa dobytku i życia poszkodowanych" - mówiła minister rodziny podczas konferencji zorganizowanej w jej resorcie. Jak podkreśliła, zasiłki w wysokości do 6 tys. są już wypłacane; zapewniła, że nie brakuje środków na ten cel. "Rodziny potrzebują kompleksowej opieki, zapewnienia bezpieczeństwa, m.in. dzieci" - podkreśliła.

Zapowiedziała, że zostaną uruchomione środki, zgodnie z zapotrzebowaniem gmin, na dodatkową pomoc dla poszkodowanych. Jeszcze w sierpniu, jak dodała, ruszają dostawy pomocy żywnościowej - głównie do gmin potrzebujących wsparcia. Wiceminister Elżbieta Bojanowska poinformowała, że do poszkodowanych województw trafi jeszcze w tym miesiącu 500 ton żywności.

Rafalska przypomniała, że formy pomocy społecznej dla poszkodowanych przez nawałnice to m.in. wsparcie asystenta rodziny i psychologa, opieka nad dziećmi w placówkach wsparcia dziennego, pobyt w środku wsparcia.

Dodała, że gminy mogą ubiegać się o dodatkowe środki z rezerwy Funduszu Pracy na wsparcie w formie m.in. robót publicznych. Wskazała, że do pomocy włączyły się Ochotnicze Hufce Pracy - dysponują sprzętem ciężkim i operatorami oraz bazami noclegowymi.

Minister zaapelowała do samorządów o organizację mobilnych punktów przyjmowania wniosków o świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" w poszkodowanych gminach. Przypomniała, że od 1 sierpnia można składać wnioski na nowy okres zasiłkowy.

W zeszłym tygodniu nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały liczne zniszczenia. Usuwając ich skutki, strażacy interweniowali już blisko 23 tys. razy, najczęściej na Kujawach i Pomorzu, w Wielkopolsce, na Pomorzu i na Dolnym Śląsku. Uszkodzonych zostało 4 tys. 392, z czego 3 tys. 196 to budynki mieszkalne. Wciąż bez prądu jest 10 tys. 996 odbiorców.

Bilans ofiar śmiertelnych wynosi sześć osób; poszkodowanych zostało 54 osób, w tym 15 strażaków. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.