PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomoc po nawałnicach. W Brukseli o skutkach nawałnic i solidarnym wsparciu

  • pt    21 listopada 2017 - 09:07
Pomoc po nawałnicach. W Brukseli o skutkach nawałnic i solidarnym wsparciu
Piotr Całbecki w Brukseli (fot.umwkp)

Marszałek Piotr Całbecki reprezentował wszystkie polskie regiony zmagające się z następstwami sierpniowych nawałnic podczas posiedzenia Komisji Zasobów Naturalnych Komitetu Regionów Unii Europejskiej.
• Piotr Całbecki wystąpił w Brukseli w imieniu samorządów trzech polskich województw (kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego).

• Regiony poszkodowane przez nawałnice starają się o pomoc z Funduszu Solidarności.

• Do uzyskania wsparcia potrzebne jest poparcie Komitetu Regionów.

Wystąpienie było o tyle istotne, że Polska zabiega o poparcie Komitetu Regionów w sprawie wsparcia z europejskiego Funduszu Solidarności na odbudowę po zniszczeniach.

Gospodarz województwa kujawsko-pomorskiego zaprezentował w Brukseli sprawozdanie dotyczące skutków kataklizmu, postępów odbudowy infrastruktury i pomocy dla rodzin, które straciły dach nad głową. Nawiązał też do oczekiwanego wsparcia z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej, które poszkodowane województwa mają nadzieję otrzymać na odbudowę po zniszczeniach.

Całbecki mówił w imieniu samorządów trzech polskich województw (kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego) zmagających się z następstwami żywiołu.

- W kujawsko-pomorskim kataklizm spowodował uszkodzenie ponad 6 tysięcy budynków, zerwał linie energetyczne, zniszczył drogi i plony, powalił lasy – relacjonował marszałek europosłom i opisywał pomoc, jakiej samorząd udzielił poszkodowanym.

- Rodzinom, które straciły dach nad głową, zapewniliśmy tymczasowe schronienie w postaci kompletnie wyposażonych czterdziestometrowych domów mobilnych. Zainstalowaliśmy ich trzynaście, kolejne siedem zakupiły samorządy lokalne. Dwóm najbardziej poszkodowanym rodzinom, wskazanym przez lokalną wspólnotę parafialną w Sośnie w powiecie sępoleńskim, pomagamy odbudować zniszczone przez żywioł domy.

Komitet Regionów jest najważniejszym europejskim organem doradczym w dziedzinie polityki regionalnej. Z jego głosem muszą się liczyć ciała stanowiące Unii Europejskiej -  Parlament Europejski, Rada UE i Komisja Europejska. Komitet jest w istocie pośrednikiem między instytucjami europejskimi a samorządami terytorialnymi i lokalnymi społecznościami państw członkowskich unii. 

 Straty większe niż szacowane

Raporty z województw dotkniętych kataklizmem miały być podstawą do wniosku, jaki minister Mariusz Błaszczak przekazał do Funduszu Solidarności Unii Europejskiej.

Tymczasem samorządy twierdzą, że straty są większe niż oszacowano.

- Niestety okazało się, że dane podane we wniosku zostały, z niewiadomych względów, zaniżone. W przypadku tylko naszego województwa chodzi o ponad 300 mln zł – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

- Do tego dochodzą jeszcze straty w gospodarczym wykorzystaniu lasów, które wcale nie zostały uwzględnione we wniosku rządowym, a to kolejne 1,4 mld zł – dodał marszałek.

We wniosku sporządzonym przez ministerstwo suma strat bezpośrednich w trzech najmocniej dotkniętych kataklizmem regionach wyniosła 2,1 mld zł, a możliwa do uzyskania pomoc została wyliczona na 35 mln zł.

- Koszty kwalifikowane, stanowiące podstawę do wyliczenia wielkości pomocy z Funduszu, zaniżono, ostrożnie licząc, o 100 mln zł. Według naszej oceny samo pomorskie powinno otrzymać ok. 30 mln zł odszkodowania – wyliczał marszałek Struk

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.