PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: 115 mln zł na rewitalizację w Gdyni, Tczewie, Wejherowie i Kartuzach

  • PAP / MIW    6 czerwca 2017 - 17:17
Pomorskie: 115 mln zł na rewitalizację w Gdyni, Tczewie, Wejherowie i Kartuzach
Marszałkowie województwa pomorskiego, Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali z przedstawicielami Gdyni, Kartuz, Tczewa i Wejherowa. (fot. pomorskie.eu)

Ponad 115 mln zł zostanie wydane na kompleksową rewitalizację wybranych dzielnic w Gdyni, Tczewie, Wejherowie i Kartuzach. Projekty zostaną zrealizowane na obszarach o łącznej powierzchni ponad 513 ha zamieszkałych przez prawie 28 tys. osób.
• We wtorek (6.06) w Gdańsku marszałkowie województwa pomorskiego, Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali z przedstawicielami Gdyni, Kartuz, Tczewa i Wejherowa umowy o dofinansowaniu projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020.

• Miasta otrzymały dofinansowanie unijne w wysokości ponad 86 mln zł.

• Celem projektów rewitalizacyjnych jest zatrzymanie pogłębiającej się marginalizacji społecznej dzielnic oraz degradacji budynków i infrastruktury. Na terenach, na których przeprowadzona zostanie rewitalizacja występują m.in. wysokie bezrobocie, ubóstwo, ogniska patologii i wykluczenia społecznego.

 

Kluczowym celem projektów ma być doprowadzenie do trwałych zmian społecznych, przede wszystkim aktywizacji zawodowej oraz integracji społecznej mieszkańców tych dzielnic. Ma temu służyć m.in. poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne i zawodowe, pomoc terapeutyczna, staże zawodowe, wsparcie edukacyjne i prawne. Specjalistycznym wsparciem m.in. w zakresie integracji społecznej ma być objętych ok. 718 mieszkańców.

Uzupełnieniem działań społecznych będą prace polegające na odbudowie zniszczonej infrastruktury: dróg, chodników, miejsc publicznych typu parki miejskie czy historyczna zabudowa centrum miast, ale również renowacji części wspólnych budynków mieszkalnych. Najwięcej, ponad 49 mln zł na rewitalizacje, zostanie wydane w Gdyni w dzielnicach Witomino-Radiostacja i Oksywie oraz w rejonie ulic Zamenhofa i Opata Hackiego.

- Te pieniądze zostaną skierowane do tych miejsc w mieście, które najbardziej wymagają wsparcia - tłumaczy wiceprezydent Gdyni, Michał Guć. Wyjaśnił, że te obszary zostały wybrane zarówno na podstawie badań i analiz statystycznych jak i dzięki współpracy z mieszkańcami.

- Działania, które tam już są prowadzone, są również wynikiem bardzo intensywnego dialogu z mieszkańcami, bo to oni najlepiej wiedzą, co należy zrobić by poprawiła się jakość ich życia - wyjaśnił Guć. Na rewitalizację w Gdyni w najbliższych latach ma być wydane łącznie prawie sto mln zł. Prace będą prowadzone też w dzielnicach Chylonia, Babie Doły oraz na wzgórzu Pekin. Projekty mają być zrealizowane do końca 2021 roku.

Infrastruktura to nie wszystko. Trzeba też pomóc mieszkańcom

Na obszarze centrum Kartuz (najstarszej części śródmieścia) na walkę z ubóstwem, modernizację rynku, parków i podwórek oraz stworzenie nowej infrastruktury ma być wydane 26,3 mln zł. Burmistrz Kartuz, Mieczysław Gołuński jest przekonany, że całkowicie zmieni się centrum miasta. Poinformował, że projekt obejmuje m.in. budowę deptaku, modernizację rynku oraz budynków i podwórek 23 wspólnot mieszkaniowych, budowę miejsca integracji dla osób starszych, biblioteki.

W Wejherowie na obszarze Śródmieścia na walkę z ubóstwem, aktywizacje mieszkańców oraz zagospodarowanie zaniedbanych terenów, np. podwórek ma być wydane 19,3 mln zł. Na obszarze Starego Miasta i Zatorza w Tczewie na wsparcie i aktywizację mieszkańców, remonty budynków i zagospodarowanie terenów przeznaczono 20,1 mln zł. Wicemarszałek Wiesław Byczkowski podkreśla, że planowane przedsięwzięcia "są przede wszystkim zintegrowane".

- Z jednej strony obejmują odbudowę budynków, infrastruktury a z drugiej strony - wsparcie mieszkańców w najbardziej zaniedbanych rejonach tych miast - argumentował.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.