PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: Pół miliona złotych na pomoc po nawałnicy

  • PAP/KDS    30 października 2017 - 22:27
Pomorskie: Pół miliona złotych na pomoc po nawałnicy
W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób, w tym dwie harcerki z obozu w Suszku (fot. gdansk.uw.gov.pl)

Radni sejmiku województwa pomorskiego zdecydowali podczas poniedziałkowej (30.10) sesji o przyznaniu pół miliona złotych wsparcia dla gmin poszkodowanych podczas sierpniowych nawałnic.
• W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób, w tym dwie harcerki z obozu w Suszku.

• Po 100 tysięcy zł otrzymają gminy Chojnice, Dziemiany, Brusy i Sulęczyno. Po 50 tysięcy zł gminy Parchowo i Czersk.

• -  Mieszkańcy nadal oczekują uruchomienia procedur wypłacania im odszkodowań - informuje Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego. 

Gmina Chojnice otrzyma 100 tys. zł z budżetu województwa pomorskiego na wypłatę zasiłków celowych i pomoc mieszkańcom poszkodowanym w wyniku sierpniowej nawałnicy. Na te same cele gmina Parchowo otrzyma 50 tys. zł. Natomiast 34 tys. zł. dostanie gmina Czersk na zakup tzw. „holenderki", czyli całorocznej przyczepy mieszkalnej dla rodziny, która przez wichurę straciła dom. Poza tym gmina Czersk otrzyma dofinansowanie w wysokości 16 tys. zł na zakup samochodu bojowego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęgu.

Czytaj więcej: Nawałnice, odszkodowania: Kiedy pieniądze na odbudowę i remonty dla mieszkańców?

Gmina Dziemiany, poza dotacją celową w wysokości 50 tys. zł na pomoc mieszkańcom poszkodowanym w nawałnicy, otrzyma drugie tyle na naprawę infrastruktury komunalnej. Po 100 tys. zł dostaną gminy Brusy i Sulęczyno na wypłatę zasiłków oraz na bieżące zadania gmin związane z usuwaniem szkód w zniszczonej przez żywioł infrastrukturze drogowej.

– Wielu mieszkańców Pomorza po nawałnicy wciąż nie ma przysłowiowego dachu nad głową – mówił podczas sesji marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Mieszkańcy nadal oczekują uruchomienia procedur wypłacania im odszkodowań. Na szczęście rząd wystąpi do Komisji Europejskiej o wypłatę środków z Funduszu Solidarności. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdził szacunki strat na ok. 2,7 mld zł, które obliczył Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Nasze szacunki nie miały więc charakteru medialnego – dodał marszałek Struk.

Wszystkie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej sześciu poszkodowanym gminom zostały jednogłośnie przyjęte przez radnych województwa pomorskiego.

-----BACKROUND-------

Przypomnijmy, że podczas nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się kilka dni po nawałnicy, samorząd województwa pomorskiego przekazał 2 mln złotych na usuwanie zniszczeń i 100 tys. zł na zakup pilarek łańcuchowych do sprzątania powalonych drzew.

Również jeszcze w sierpniu marszałek Struk apelował do przedsiębiorców i samorządów z całej Polski o pomoc dla poszkodowanych. Odpowiedzią na apel było ponad 10 mln zł, które przekazały jednostki samorządu terytorialnego z całej Polski. Setki przedsiębiorców i prywatnych osób niejednokrotnie anonimowo oferowały pomoc rzeczowo, usługi, materiały budowlane, piły, kosmetyki i żywność.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.