PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: program na rzecz integracji imigrantów w regionie

  • PAP/JS    12 marca 2018 - 19:27
Pomorskie: program na rzecz integracji imigrantów w regionie
W 2017 r. w Pomorskiem zarejestrowano 132 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, z tego 120 tys. oświadczeń przypadło Ukraińcom (fot. pixabay.com)

Dostrzeżenie i uznanie imigrantów za mieszkańców Pomorza, zapewnienie im równych szans i praw, usług równej jakości oraz stworzenie warunków do aktywności społecznej – to główne założenia programu na rzecz integracji imigrantów realizowanego na Pomorzu.
  • Urząd Marszałkowski informuje, że po 2014 r. imigranci coraz częściej na stałe osiedlają się w woj. pomorskim.
  • Celem integracji jest usamodzielnienie imigrantów żyjących na Pomorzu, aby potrafili samodzielnie funkcjonować w społecznościach lokalnych.
  • Z drugiej strony - przygotowanie społeczności lokalnych i instytucji publicznych do tego, aby mogły przyjmować imigrantów, świadczyć im usługi na bardzo poziomie nieodbiegającym od poziomu usług oferowanych klientom polskiego pochodzenia.

Autorem i realizatorem programu "Trzy kroki do integracji na Pomorzu" jest Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek (CWII) w Gdańsku. Na realizację programu od marca do grudnia 2018 r. samorząd województwa pomorskiego przeznaczył 150 tys. zł. Oferta CWII została wybrana w konkursie. W poniedziałek przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego oraz CWII podpisali umowę w sprawie realizacji programu.

Do głównych założeń programu należą: dostrzeżenie i uznanie imigrantów za mieszkańców miast i regionów Pomorza, zapewnienie im równych szans i praw oraz usług równej jakości, a także stworzenie warunków do aktywności społecznej. Program ma podnosić kompetencje jednostek samorządu terytorialnego w województwie pomorskim na rzecz integracji imigrantów. Samorząd województwa zakłada, że działania CWII będą pierwszym krokiem na rzecz utworzenia Pomorskiego Samorządowego Centrum Kompetencji w zakresie Wsparcia Imigrantów.

W 2017 r. w Pomorskiem zarejestrowano 132 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, z tego 120 tys. oświadczeń przypadło Ukraińcom, ponad 7 tys. Białorusinom, a niemal 3 tys. - Mołdawianom. Najwięcej oświadczeń wydano w Trójmieście oraz w powiatach: gdańskim, kartuskim, tczewskim, wejherowskim, starogardzkim i słupskim.

Urząd Marszałkowski informuje, że po 2014 r. imigranci coraz częściej na stałe osiedlają się w woj. pomorskim. "Wciąż jednak wiele osób uprawia imigrację wahadłową - pracuje w Polsce sześć miesięcy na podstawie oświadczenia, wraca na Ukrainę, znów przyjeżdża pracować przez sześć miesięcy, bo oświadczenie pozwala na zatrudnienie bez wizy przez 180 dni w roku" - zauważył marszałek województwa Mieczysław Struk.

Ocenił, że "na dłuższą metę nie stać nas na to, abyśmy tolerowali sytuację, że cudzoziemcy po półrocznej asymilacji w Polsce, świadczeniu pracy uciekali do innych miejsc, krajów". "Potrzebujemy tych pracowników i dlatego konieczne są działania, które zachęcą ich do osiedlania się na Pomorzu" - mówił. "Chcemy po prostu zbudować przyjazne Pomorze dla cudzoziemców, którzy mają umiejętności, kwalifikacje bo dostrzegamy poważne braki na rynku pracy" - tłumaczył.

Jak mówi, jest przekonany, że "trzeba pracować z samorządami lokalnymi, które powinny tworzyć sieć wyspecjalizowanych ośrodków, które zajmą się opieką i integracją cudzoziemców w środowiskach, w których oni funkcjonują". "Cudzoziemcy obecnie błądzą lub są w wielu przypadkach wykorzystywani przez różnych pośredników, a nam zależy na tym, aby mieli wiedzę na temat polskiego prawa pracy, prawa do opieki zdrowotnej czy kształcenia swoich dzieci" - tłumaczył Struk.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.