PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: Samorządy i PCK pomagają poszkodowanym w nawałnicy

  • PAP/JS    16 sierpnia 2017 - 20:49
Pomorskie: Samorządy i PCK pomagają poszkodowanym w nawałnicy
Ruszył całodobowy numer alarmowy pomorskiego PCK (533 374 432), pod który można zgłaszać prośby o pomoc oraz deklaracje pomocy (fot. twitter PKP PLK)

Władze Gdańska chcą przekazać milion, a Sopot - 100 tys. zł - gminom z woj. pomorskiego poszkodowanym w weekend w efekcie gwałtownych burz. Miasta wysłały własnych pracowników do pomocy w zniszczonym regionie. Pomorski oddział PCK zbiera z kolei pieniądze i dary.
• Pomorski PCK poinformował, że w środę zakupił 9 agregatów prądotwórczych, 200 kasków, 100 woderów, żywność za blisko 10 tys. zł oraz środki ochrony osobistej i środki higieniczne za 15 tys. zł.

• Samorząd województwa pomorskiego zapowiedział z kolei, że przekaże dwa agregaty prądotwórcze dla poszkodowanych z Lotynia i Rytla.

O decyzji prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza ws. przedłożenia na najbliższej sesji gdańskiej rady miasta uchwały dotyczącej przekazania poszkodowanym miliona złotych poinformował media referat prasowy magistratu. "Jestem przekonany o jednomyślności w trakcie głosowania" - powiedział cytowany w komunikacie Adamowicz, dodając, że w ciągu kilku dni, w porozumieniu ze służbami władz regionalnych i wojewódzkich, zostanie ustalone, do których gmin trafi pomoc.

Miasto poinformowało też, że w poniedziałek i wtorek cysterna Saur Neptun Gdańsk (spółka ta odpowiada za dystrybucję wody) dostarczała wodę mieszkańcom gminy Lipusz (brak prądu w tym rejonie sprawił, że nie działały pompy tłoczące wodę do domów). "Pozostajemy cały czas w kontakcie z Wojewódzkim Centrum Kryzysowym, które poinformowane jest o dalszej gotowości naszej firmy do niesienia pomocy poszkodowanym gminom" - wyjaśniła cytowana w komunikacie rzeczniczka SNG Magdalena Rusakiewicz.

W czwartek (17 sierpnia) do gminy Sulęczyno ma się też udać 20-osobowa ekipa złożona z pracowników Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych oraz Saur Neptun Gdańsk. Osoby te przez dwa dni mają pozostać do dyspozycji wójta Sulęczyna i pomagać przy różnego rodzaju pracach, w tym pilarskich. Transport ekipy zapewnią Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Z kolei spółka Gdańskie Wody w poniedziałek wysłała do Urzędu Miasta w Czersku agregat prądotwórczy, a w środę - kolejne najpotrzebniejsze rzeczy, w tym piłę spalinową, olej do smarowania łańcuchów, rękawice robocze, łopaty, szpadle, a także artykuły spożywcze i chemiczne. W czwartek do sztabu kryzysowego działającego w miejscowości Rytel mają pojechać hydrotechnicy Gdańskich Wód, by pomagać w udrożnieniu spływu wody rzeki Brdy.

Także przedstawiciele Sopotu poinformowali w środę, że na 18 sierpnia zaplanowano nadzwyczajną sesję rady miasta, na której radni mają głosować nad udzieleniem gminie Czersk 100 tys. zł wsparcia dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnicy.

W środę rano Sopot wysłał też do Czerska grupę pilarzy - pracowników OSP Sopot i Zarządu Dróg i Zieleni. Sopocki MOPS skierował także do Czerska troje swoich pracowników socjalnych: mają oni pomóc GOPS w Czersku w przeprowadzaniu wywiadów środowiskowych, by przyspieszyć procedury udzielania pomocy poszkodowanym.

MOPS w Sopocie rozpoczął też zbiórkę narzędzi i środków czystości, które chce przekazać Czerskowi. Potrzebne są m.in. grabie, łopaty, wodery, rękawice, wiadra, miotły, ręczniki papierowe, worki na śmieci i środki czystości. "Rzeczy te można zostawiać w punkcie informacji magistratu, a po godzinach pracy urzędu - w dyżurce Straży Miejskiej" - poinformowała Anna Dyksińska z Biura Promocji Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Pomorzak, 2017-08-17 14:59:12

    Cieszy mnie fakt, że stolica województwa chce przekazać 1 mln zł, ale dlaczego tak mało (0,035% dochodów)? Z 2 800 mln zł rocznych dochodów można byłoby wygospodarować chociaż 0,4% dochodów jako rezerwa na klęskę w woj. pomorskim tj. 11-12 mln zł.