PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie. Samorządy przekazały już 10 mln zł poszkodowanym w nawałnicy

  • pt    6 września 2017 - 14:06
Pomorskie. Samorządy przekazały już 10 mln zł poszkodowanym w nawałnicy
Ogromnym problemem mieszkańców Pomorza, których dotknęła nawałnica, są powalone drzewa zalegające w ich prywatnych lasach (fot.umwp/Natalia Kłopotek-Główczewska)

W odpowiedzi na apel marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, z całej Polski płynie pomoc dla osób poszkodowanych w nawałnicy, która przeszła przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia.
  • Pieniądze przekazały województwa, ale także miasta i gminy.
  • W sumie samorządy wsparły poszkodowanych kwotą ok. 10 mln zł.
  • Tym, którzy ucierpieli przez nawałnice nadal jednak potrzebne jest wsparcie. Udzielana jest im mi.in . darmowa pomoc prawna.

Samorządy deklarują solidarność z mieszkańcami Pomorza, których sierpniowy kataklizm nie oszczędził. Na konta pokrzywdzonych gmin lokalne władze z całej Polski wpłaciły blisko 10 mln zł.

Marszałek województwa pomorskiego zaapelował do lokalnych władz z całej Polski o pomoc dla poszkodowanych gmin. Apel nie pozostał bez odzewu. Wiele samorządów zadeklarowało pomoc finansową. Radni województwa mazowieckiego podjęli decyzję o wsparciu po 333 tys. zł dla gmin Lipusz i Dziemiany, a także Sośno w woj. kujawsko-pomorskim.

- Musimy być solidarni z poszkodowanymi gminami - mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. - Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy zostawić bez pomocy mieszkańców, którzy stracili dach nad głową, a niejednokrotnie cały dorobek życia - dodał marszałek Struzik.

Milion złotych przekazał poszkodowanym Gdańsk, 750 tysięcy Warszawa. 

Problem prywatnych lasów

Ogromnym problemem mieszkańców Pomorza, których dotknęła nawałnica, są powalone drzewa zalegające w ich prywatnych lasach. Samorząd województwa pomorskiego zorganizował spotkanie dla właścicieli terenów leśnych z powiatów kościerskiego, kartuskiego, bytowskiego i chojnickiego z firmą International Paper, która jest gotowa kupić od nich drewno.

Na spotkaniu było ok. 300 osób. Firmę International Paper z Kwidzyna reprezentowała jej wiceprezes Aneta Moskała, która określiła orientacyjną cenę skupu metra bieżącego drewna jako co najmniej 100 zł. Zaznaczyła jednak, że ostateczna kwota będzie wynikiem indywidualnych negocjacji. Duża część produkcji papieru przeznaczona jest na eksport, dlatego niezbędne będzie uzyskanie certyfikatów FSC lub PFC.

 – To było bardzo owocne spotkanie – mówi wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki. – Teraz ważne jest, żeby gminy jak najszybciej ustaliły, ile mają drewna na sprzedaż i przedstawiły ofertę do International Paper – dodaje marszałek Trawicki.

Właściciele prywatnych lasów mają żal do rządu, że nie ogłosił stanu klęski żywiołowej „w celu usunięcia skutków nawałnicy".  Pytania o to padały pod adresem obecnego na spotkaniu senatora PiS Waldemara Bonkowskiego. Pytano także o możliwość zmian w ustawie o OZE (odnawialne źródła energii), aby wykorzystać drewno do celów energetycznych.

Pomoc prawna

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku, która odpowiedziała na apel marszałka o pomoc poszkodowanym, od 4 września udziela darmowych porad prawnych w gminach, które zgłosiły taka potrzebę.

W ramach akcji „Niebieski Parasol Radcy Prawnego" radcy prawni i aplikanci będą pomagać mieszkańcom, którzy ponieśli najdotkliwsze straty, m.in. w zakresie odszkodowań czy prawa budowlanego.

Poza tym, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego od 1 września działa Zespół do spraw pomocy osobom poszkodowanym w nawałnicy w sprawach odszkodowawczych. Pracownicy urzędu doradzą i poinformują potrzebujących, jak mogą starać się o odszkodowanie za utracony majątek

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.