PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: Stany alarmowe wody w Bałtyku i rzekach przekroczone. Grozi nam powódź?

  • PAP/AT    5 stycznia 2017 - 07:40
Pomorskie: Stany alarmowe wody w Bałtyku i rzekach przekroczone. Grozi nam powódź?
W województwie pomorskim z powodu silnego wiatru przekroczone są stany alarmowe wód Bałtyku w niektórych miejscach nawet o około pół metra (fot.pixabay.com)

• Z powodu silnego wiatru północnego w woj. pomorskim przekroczone są stany alarmowe wód Bałtyku i rzek na Żuławach.
• Bez prądu jest ponad 2,6 tys. gospodarstw domowych, strażacy interweniowali ponad sto razy - podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku.
W województwie pomorskim z powodu silnego wiatru przekroczone są stany alarmowe wód Bałtyku w niektórych miejscach nawet o około pół metra, a rzek żuławskich: Świętej w Nowym Dworze Gdańskim o 58 cm, Szkarpawy w Tujsku o 65 cm - podał dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Krzysztof Lewandowski.

Poinformował, że obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie Nowy Dwór Gdański, m.in. w Kątach Rybackich, Sztutowie; przekroczone są stany alarmowe rzek Świętej w Nowym Dworze Gdańskim i Szkarpawy w Tujsku. "Powiat nowodworski jest jedynym miejscem na Pomorzu, gdzie stan wody ciągle się podnosi" - dodał.

Na pozostałym obszarze Pomorza woda w Bałtyku nie podnosi się, a w Ustce stan morza nawet się znacznie obniżył. Dyżurny poinformował, że w Ustce notowany jest obecnie tylko stan ostrzegawczy.

W środę wieczorem w Ustce stan alarmowy Bałtyku był przekroczony o około 40 cm, a woda wdarła się na bulwar portowy. Stan alarmowy Bałtyku jest przekroczony we Władysławowie (48 cm), Helu (o 29 cm), Gdyni (o 34 cm), Gdańsku, porcie Północnym (o 36 cm) i w Sobieszewie (o 44 cm).

Czytaj też: Przerwane wały przeciwpowodziowe i wysoki stan wody po wichurach

Według prognoz silny wiatr, ale już słabszy niż był minionej doby, w Pomorskiem utrzyma się do piątku. Lewandowski zaznaczył, że na czwartek synoptycy zmienili ostrzeżenie o sztormie ze stopnia drugiego na trzeci.

Z powodu silnego wiatru na Pomorzu w wielu miejscach występują awarie energetyczne. Jak podaje Energa-Operator, prąd nie dociera do gospodarstw domowych w regionach: Gdynia, Kartuzy, Starogard Gdański, Tczew, Bytów i Lębork. Centrum podaje, że zasilania pozbawionych jest ponad 2,6 tys. gospodarstw domowych. Straż Pożarna minionej doby interweniowała ponad sto razy; 60 interwencji związanych było z silnym wiatrem (m.in. powalone drzewa) a ponad 40 dotyczyło zalewania np. piwnic.

Jak podaje Pomorski Urząd Wojewódzki, Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni prognozuje w czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -6°C do -3°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem dość silny, początkowo w porywach do 70 km/h, północny i północno-wschodni.Lokalnie silny wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne, ograniczające widzialność do 500 metrów. Przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna od -9°C do -6°C, nad morzem około -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, północny i północno-wschodni. Na Pomorzu z powodu opadów śniegu i oblodzenia na drogach panują bardzo trudne warunki jazdy, drogi miejscami są nieprzejezdne. Notowane są opóźnienia w kursowaniu komunikacji publicznej oraz w ruchu lotniczym na lotnisku w Gdańsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.