PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: Trudne warunki na drogach, brak prądu, podtopienia

  • pap/em    5 stycznia 2017 - 14:51
Pomorskie: Trudne warunki na drogach, brak prądu, podtopienia
Najtrudniejsza sytuacja występuje w powiecie nowodworskim (fot. pixabay)

• Z powodu silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu w woj. pomorskim w czwartek (5 stycznia) występują trudne warunki na drogach.
• Jest wysoki stan wody w Bałtyku i rzekach na Żuławach, w wielu miejscowościach wciąż brakuje prądu.
Jak podaje Pomorski Urząd Wojewódzki, Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMiGW w Gdyni prognozuje dla województwa w czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna ma wynieść od -6°C do -3°C. zapowiadany jest wiatr umiarkowany, nad morzem dość silny, początkowo w porywach do 70 km/h, północny i północno-wschodni.Lokalnie silny wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne, ograniczające widzialność do 500 m. W nocy zapowiadane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady śniegu; temperatura minimalna od -9°C do -6°C, nad morzem około -3°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, północny i północno-wschodni.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku, Waldemar Świąder poinformował, że dla Pomorskiego w czwartek obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne dotyczące sztormu oraz przekroczenia stanów alarmowych rzek na Żuławach, zwłaszcza w powiecie nowodworskim. "Na rzekach Tuga i Szkarpawa są przekroczone stany alarmowe, w rejonie Zatoki Gdańskiej występuje wysokie napełnienie Bałtyku, od Helu, przez Puck, Trójmiasto do Sobieszewa są przekroczone stany alarmowe" - dodał. W rzekach wpadających do morza, w tym Wisły, przekroczone są stany ostrzegawcze.

Najtrudniejsza sytuacja występuje w powiecie nowodworskim, gdzie od środy wieczorem obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. W powiecie nowodworskim i w Gdańsku występują niewielkie lokalne podtopienia, głównie piwnic.

Czytaj też: W całej Polsce ponad 8,5 tys. odbiorców bez prądu

Od rana straż pożarna interweniowała w ok. 80 przypadkach, głównie w związku z powalonymi drzewami i podtopieniami.

We wszystkich portach nadal obowiązuje pogotowie przeciwsztormowe i przeciwpowodziowe. Molo w Gdańsku Brzeźnie oraz molo w Sopocie są zamknięte do odwołania. Kulwas podał, że konstrukcja główna sopockiego molo jest nienaruszona, a uderzenia fal przyjmują zamknięte pokłady dolne. Niewykluczone, że obiekt zostanie otwarty dopiero w piątek.

Z powodu silnego wiatru na Pomorzu występuje obecnie 14 awarii energetycznych. Jak podaje Energa-Operator, prąd nie dociera do ponad 1,6 tys. gospodarstw domowych w regionach: Gdynia, Kartuzy, Starogard Gdański, Tczew, Malbork, Bytów, Słupsk i Lębork.

Dyżurny Centrum podał, że drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne ale występują duże utrudnienia związane z silnym wiatrem i opadami śniegu, zalega na nich zajeżdżony śnieg, błoto pośniegowe, jest ślisko. "Na niektórych odcinkach dróg jest czynny tylko jeden pas ruchu ze względu na częste kolizje z udziałem samochodów ciężarowych, które blokują część jezdni" - dodał.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.