PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: W ostatnich latach przybyło żłobków, ale kolejki do nich nadal długie

  • PAP/AS    28 marca 2016 - 10:18
Pomorskie: W ostatnich latach przybyło żłobków, ale kolejki do nich nadal długie
Na koniec 2014 r. gminy z terenu woj. pomorskiego zgłosiły potrzebę objęcia opieką około 2,7 tys. maluchów czekających w kolejce do placówek (fot. pixabay.com)

Coraz więcej pomorskich maluchów uczęszcza do żłobków lub podobnych punktów opieki; w ostatnich latach przybyło zarówno tych publicznych, jak i niepublicznych. Nadal jednak około 2,7 tys. dzieci czeka w kolejkach do gminnych placówek.
W rządowym sprawozdaniu z realizacji ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat 3 można przeczytać, że na koniec 2014 r. w 23 proc. wszystkich polskich gmin funkcjonował przynajmniej jeden żłobek czy inny punkt opieki nad maluchami. Na Pomorzu współczynnik ten był dużo wyższy - 44 proc. (więcej – 61 proc. odnotowano tyko w woj. opolskim), a z opieki tej korzystało ponad 6,6 proc. dzieci w wieku do lat 3 (to nieco więcej niż polska średnia).

Mimo to na koniec 2014 r. gminy z terenu woj. pomorskiego zgłosiły potrzebę objęcia opieką około 2,7 tys. maluchów czekających w kolejce do placówek.

Jedną z gmin, która intensywnie rozwija sieć swoich żłobków, jest Gdańsk (m.in. dzięki środkom pozyskanym z rządowego programu MALUCH, który dotuje placówki dla najmłodszych dzieci). Jak poinformowała PAP Olimpia Schneider z biura prasowego gdańskiego magistratu, dzięki dotacjom z programu na przestrzeni lat 2011-2015 w Gdańsku uruchomiono 437 nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, w tym dzieci niepełnosprawnych bądź wymagających szczególnej opieki.

Z dotacji wybudowano m.in. kilka nowych żłobków; powstały one w młodych, szybko rozbudowujących się dzielnicach. „Dzięki temu liczba miejsc w publicznych placówkach zwiększyła się z 555 w 2011 r. do 992 na koniec 2015 r.” – podała Schneider.

Poinformowała, że w Gdańsku działa także 17 niepublicznych żłobków oferujących 324 miejsca, 29 klubów dziecięcych dysponujących 458 miejscami oraz 29 opiekunów dziennych, z których każdy może zajmować się maksymalnie piątką dzieci.

Mimo to w liczącym ponad 460 tys. mieszkańców Gdańsku, jak wyliczył samorząd, nadal brakuje 2192 miejsc opieki. Z tego powodu Gdańsk w 2017 r. planuje m.in. budowę kolejnego nowego żłobka na 96 miejsc: chce pozyskać na to środki z kolejnej edycji programu MALUCH.

Koszt utrzymania dziecka w publicznym żłobku w Gdańsku wynosi w sumie około 1200 zł. Rodzic płaci za pobyt dziecka 390 zł plus koszty wyżywienia, resztę dokłada gmina. „Na chwilę obecną niepubliczne żłobki i kluby dziecięce nie otrzymują dotacji” – poinformowała PAP Schneider, dodając, że co roku gmina próbuje znaleźć środki na ten cel.

W zamieszkanym przez około 37 tys. osób Sopocie funkcjonuje jeden żłobek publiczny z 56 miejscami, do którego uczęszczają wyłącznie dzieci zameldowane w mieście. Z kolei każdy z czterech niepublicznych żłobków oraz dwóch klubów dziecięcych dysponuje miejscami dla 15 dzieci. Te placówki opiekują się także dziećmi spoza miasta. Do każdego dziecka, którym opiekują się niepubliczne placówki, gmina dopłaca miesięcznie 300 zł (w przypadku żłobków, w których czesne wynosi około 1-1,1 tys. zł) lub 150 zł (w przypadku klubów dziecięcych).

Naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Sopotu Iwona Plewako przyznała, że jest kolejka chętnych, którzy chcieliby umieścić swoje dziecko w publicznym żłobku. „Około 40 dzieci zawsze czeka” – powiedziała PAP. Wyjaśniła, że za miesięczną opiekę nad dzieckiem rodzice płacą w publicznej placówce około 360 z, przy czym całkowity miesięczny koszt utrzymania dziecka w publicznym żłobku to 1,1 tys. zł.

Samorząd Gdyni (miasto liczy około 248 tys. mieszkańców) prowadzi cztery placówki (jeden żłobek z trzema filiami), w których opiekuje się 255 dziećmi. „Dzięki centrali oraz filiom nie mnożymy administracji, czyli taki system daje oszczędności” – powiedział PAP rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu Sebastian Drausal.

W Gdyni działają też żłobki niepubliczne, w których znajduje opiekę kolejnych 169 dzieci. Mimo to na liście oczekujących na przyjęcie do publicznych żłobków jest w tej chwili 261 dzieci.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.