PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: zainaugurowano obchody 100-lecia praw wyborczych kobiet

  • PAP/JS    6 kwietnia 2018 - 18:23
Pomorskie: zainaugurowano obchody 100-lecia praw wyborczych kobiet
Pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Pomorzu, Barbara Kijewska zapowiedziała, że 10 listopada w Gdańsku odbędzie się "specjalne wydanie Kongresu Kobiet" pod hasłem: "Chcemy całego życia". (fot. pixabay.com)

W Gdańsku zainaugurowano obchody 100-lecia praw wyborczych kobiet. Program przewiduje m.in. cykl wykładów oraz działania edukacyjne i kulturalne z zakresu równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji.
  • Według szacunków, w Polsce każdego roku ok. 800 tys. kobiet doświadcza przemocy, a ok. 300 ginie z powodu tzw. "nieporozumień domowych".
  • Pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Pomorzu, Barbara Kijewska zapowiedziała, że 10 listopada w Gdańsku odbędzie się "specjalne wydanie Kongresu Kobiet" pod hasłem: "Chcemy całego życia".
  • Zastępca dyrektora ECS, Patrycja Medowska zapowiedziała cykl wykładów w ramach cyklu "Polka Niepodległa" z udziałem m.in. Marty Frej, prof. Ewy Graczyk i dr Ewy Majewskiej.

Podczas konferencji prasowej inaugurującej pomorskie obchody 100-lecia praw wyborczych kobiet, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ocenił, że "w Polsce, w Gdańsku jeszcze wiele musimy zrobić, by kobiety czuły się równoprawnymi uczestniczkami życia społecznego". "Stulecie odzyskania niepodległości jest dobrym pretekstem, aby mówić o fundamentalnych sprawach (…)" - argumentował. Adamowicz wskazywał, że jest to też okazja, aby przypomnieć bohaterki pracy społecznej, sportu, biznesu, czy polityki sprzed lat.

Członek zarządu województwa pomorskiego, Paweł Orłowski zauważył, że na Pomorzu kobiety częściej niż mężczyźni dokształcają się - stanowią np. 85 proc. słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku; żyją też średnio osiem lat dłużej niż mężczyźni. Jednocześnie - jak mówił - w zakresie aktywności zawodowej kobiet "jesteśmy w gorszej sytuacji niż 10 lat temu". Orłowski przyznał, że "bardzo powoli w wielu obszarach dochodzimy do równości szans płci" i wszyscy "mamy wiele do zrobienia, żeby równość szans płci stała się faktem".

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej, Aleksandra Dulewicz zaznaczyła, że obchody 100-lecia praw wyborczych Polek w Gdańsku są organizowane wspólnie przez miasto, które ogłosiło konkurs na propozycje uczczenia rocznicy oraz przez różne organizacje i środowiska. Zapowiedziała, że z tej okazji zaprezentowane będą portrety stu wybitnych Gdańszczanek, Pomorzanek od 1918 roku.

Pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Pomorzu, Barbara Kijewska zapowiedziała, że 10 listopada w Gdańsku odbędzie się "specjalne wydanie Kongresu Kobiet" pod hasłem: "Chcemy całego życia". "Chcemy obecności kobiet na scenie politycznej (…) kobiety włączcie się do działania" - apelowała. Wyjaśniła, że Kongres w Gdańsku "na wesoło pokaże aktywność, siłę i współdziałanie kobiet z mężczyznami".

Świetlica Krytyki Politycznej w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Waga przygotowują cykl wydarzeń "Bez względu na płeć". "Chcemy mówić o książkach, już szukamy stu książek na stulecie praw wyborczych" - mówiła Elżbieta Rutkowska z Krytyki. "Będziemy organizować debaty, warsztaty, np. w zakresie rozwoju kobiet (…) warsztaty dla mężczyzn o delikatnej różnicy, jaka jest między końskimi zalotami, a #metoo" - dodała.

Zastępca dyrektora ECS, Patrycja Medowska zapowiedziała cykl wykładów w ramach cyklu "Polka Niepodległa" z udziałem m.in. Marty Frej, prof. Ewy Graczyk i dr Ewy Majewskiej.

Realizację projektu "Prawa kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Polek" zapowiedziało Centrum Praw Kobiet w Gdańsku. Jego dyrektorka Aleksandra Mosiołek wyjaśniła, że chodzi o to, żeby zastanowić się, "w jakim stopniu prawa człowieka w stosunku do kobiet są dziś w Polsce przestrzegane". Wymieniła prawo m.in. do bezpieczeństwa, zarówno w sferze publicznej jak i prywatnej, prawo do wolności od wszelkiego rodzaju przemocy oraz prawo do równego traktowania w różnych sferach.

Poinformowała, że według szacunków, w Polsce każdego roku ok. 800 tys. kobiet doświadcza przemocy, a ok. 300 ginie z powodu tzw. "nieporozumień domowych". "Dopóki kobieta nie przestanie doświadczać przemocy, to ona nie zacznie korzystać z innych, przysługujących jej praw" - podkreśliła.

Wydarzenia w ramach obchodów 100-lecia praw wyborczych kobiet zaplanowały też sopockie instytucje kultury i Gdański Teatr Szekspirowski. Organizatorzy zapewnili, że kalendarium pomorskich obchodów "jest otwarte" i wciąż można zgłaszać pomysły na uczczenie jubileuszu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.