PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorze: samorządowcy, firmy prywatne, nauczyciele ruszyli na pomoc poszkodowanym w nawałnicach

  • KDS    15 sierpnia 2017 - 22:25
Pomorze: samorządowcy, firmy prywatne, nauczyciele ruszyli na pomoc poszkodowanym w nawałnicach
Na Pomorzu w pomoc dla poszkodowanych włączyli się samorządowcy, nauczyciele czy firmy prywatne (fot. lasy.gov.pl)

- Zwracam się z prośba do prezesów oddziałów ZNP okręgu pomorskiego o zorganizowanie zbiórek wyprawki szkolnej dla dzieci z rejonów dotkniętych huraganem - pisze  Elżbieta Markowska, szefowa ZNP na Pomorzu. To jeden z wielu apeli o wsparcie rodzin poszkodowanych w nawałnicach, jaki pojawił się na portalach społecznościowych. Inne płyną ze strony prywatnych firm czy samorządowców.
Nawałnice, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia największe spustoszenie wyrządziły na Pomorzu. Zginęło pięć osób, w tym dwie harcerki. Wiele osób straciło dach nad głową. Straty szczególnie dotkliwe są w powiatach chojnickim, człuchowskim i kościerskim. Brakuje prądu, wody pitej czy narzędzi do usuwania skutków nawałnic. 

Na portalach społecznościowych niemal natychmiast pojawiły się apele o solidarne wsparcie dla poszkodowanych. Organizatorzy - firmy prywatne, stowarzyszenia, organizacje - pomagają jak mogą. Jedni organizują piły spalinowe, miotły, grabie, latarki, wszystko, co w takich momentach jest przydatne. Inni, jak firma Saur Neptun z Gdańska, dostarczają wodę pitną. 

- Mieszkańcy miejscowości Konitop, Zielony Dwór, Żelewiec - w gminie Lipusz - po piątkowym kataklizmie wciąż nie mają wody. Mimo, że od Gdańska dzieli nas 75 km, dostarczaliśmy ją odciętym gospodarstwom. Jutro rano też ruszymy w teren - napisali na Facebook przedstawiciele firmy. 

O pomoc i warcie dla poszkodowanych apeluje również Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska. - Podaj dalej. NA RATUNEK #PoBurzy! Mimo zapowiedzi różnych organów administracji państwowej, nadal potrzebna jest pilna pomoc dla mieszkańców Pomorza. Polski Czerwony Krzyż w Gdańsku - Pomorski Oddział Okręgowy uruchomił zbiórkę środków na rzecz poszkodowanych. Wolontariusze PCK w naszym województwie pomagają od piątkowej nocy - napisał na Facebook. 

Kowalczuk informuje, że na koncie PCK już jest 25 tys. zł na pomoc poszkodowanym w formie rzeczowej. - Potrzebna jest pomoc zarówno rzeczowa jak i finansowa. Każdy z nas mógł znaleźć się na trasie tego strasznego huraganu. Pomóżmy poszkodowanym powrócić do życia - napisał wiceprezydent Gdańska. Jak zaznaczył, zebrane środki przeznaczone zostaną na zaspokojenie podstawowych potrzeb oraz pomóc w odbudowie zniszczonych domów, osób które ucierpiały w czasie nawałnicy.

Z kolei Elżbieta Markowska, szefowa ZNP na Pomorzu, zaapelowała o wsparcie w przygotowaniu do szkoły dzieci z terenów zniszczonych przez nawałnice. Poprosiła prezesów oddziałów ZNP okręgu pomorskiego o zorganizowanie zbiorek WYPRAWKA SZKOLNA dla dzieci z rejonów dotkniętych huraganem: powiat kościerski, kartuski, chojnicki, człuchowski, pucki i lęborski.

- 22 sierpnia na szkoleniu z Prezesami Oddziałów ZNP zdecydujemy o dystrybucji zbieranych darów - napisała Markowska i podała miejsce zbiórki: Zarząd Okręgu Pomorskiego ZNP Gdańsk, ul. Wały Jagiellońskie 24, od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-15.00. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.