PARTNER PORTALU
 • BGK

Pomysł Nowoczesnej na samorządy. Budżet zadaniowy, transparentność, referenta w internecie

 • PAP/KDS    3 marca 2018 - 17:55
Pomysł Nowoczesnej na samorządy. Budżet zadaniowy, transparentność, referenta w internecie
Politycy przedstawili i konsultowali z warszawiakami fragmenty programu samorządowego dotyczące przejrzystości samorządu i wpływu obywateli na lokalne decyzje. (fot. twitter.com)

Zwiększanie jawności działań samorządów oraz poszerzenie możliwości wpływu mieszkańców na małe ojczyzny - to główne założenia przedstawionego w sobotę (3.03) fragmentu programu samorządowego Nowoczesnej.
 • W sobotę (3.03) w Warszawie odbyła się pierwsza konwencja samorządowa Nowoczesnej. 
 • Politycy przedstawili i konsultowali z warszawiakami fragmenty programu samorządowego dotyczące przejrzystości samorządu i wpływu obywateli na lokalne decyzje.
 • - Narzekaniem i krytyką nie zdobędziemy nic - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz, szefowa klubu Nowoczesnej. 

Gasiuk-Pihowicz  wskazywała, że koalicja do wyborów samorządowych, jaką Nowoczesna zawarła z Platformą Obywatelską była odpowiedzią zarówno na potrzebę wielu obywateli, jak i na wprowadzone zmiany w ordynacji wyborczej.

- Ten wspólny start to jedyna nadzieja na powstrzymanie partii rządzącej przed przejęciem jednego z ostatnich bastionów wolności, samorządności i niezależności. Za wszelką ceną musimy go razem obronić - oświadczyła.

Zdaniem Gasiuk-Pihowicz wynik wyborów samorządowych będzie zależał od jedności, zaangażowania, odpowiedzialności, a także pracowitości opozycji. - Narzekaniem i krytyką nie zdobędziemy nic - dodała.

- W tych najbliższych wyborach, bardziej niż szyldy partyjne będą liczyły się wasze lokalne programy. To jest właśnie wasze zadanie - kandydatek i kandydatów, którzy zdecydują się startować z list Nowoczesnej, prawdziwych lokalnych liderów - mówiła posłanka.

W części programu dot. przejrzystości samorządu, Nowoczesna postuluje wprowadzenie budżetu zadaniowego, czyli przedstawiania planu wydatków w układzie: opis celu, koszty za pomocą których mają one być osiągnięte, źródło finansowania, oraz efekt realizacji zadań. Chce też, by budżety samorządów prezentowane były w postaci infografik.

Partia postuluje upublicznianie na e-stronach JST (jednostek samorządu terytorialnego) rejestru wszystkich umów cywilno-prawnych zawieranych przez samorządy oraz faktur.

 

Nowoczesna chce także standaryzacji Biuletynów Informacji Publicznej (BIP), w których - w ocenie polityków tej partii - brakuje spójności i aktualizacji. Aby BIP-y mogły stać się rzetelnym źródłem informacji, chce zawarcia w nich danych o strukturze organizacyjnej gminy, posiadanym majątku, kadrach (wykaz stanowisk w urzędzie i jednostkach podległych gminie, w tym spółkach komunalnych) i działaniach każdej JST (uchwały rady, wykonanie budżetu), podane w ujednoliconej formie.

Nowoczesna zapowiada tworzenie strategii działań samorządu w toku konsultacji z mieszkańcami. Chce organizować panele obywatelskie czy zajęcia z ekspertami, mieszkańcami i władzami lokalnymi, by rozwiązywać problemy.×
KOMENTARZE (2)

 • wdzivny, 2018-03-03 20:43:06

  Do ...: no to katastrofa. Pisowska propaganda sprawi, że Polska pójdzie na dno, rękami własnych obywateli. Czyżby nie było zdrowego jądra wśród obywateli?
 • ..., 2018-03-03 18:50:55

  Oszałamiająca liczba kilkunastu osób wyraziła w Warszawie zainteresowanie programem... wpolityce.pl/polityka/384288-takie-rzeczy-tylko-w-nowoczesnej-partia-przedstawila-fragment-programu-samorzadowego-na-sali-kilkanascie-osob