PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 2,6 mln zł z programu "Senior Plus" dla Wielkopolski

  • PAP/JS    26 czerwca 2017 - 16:16
Ponad 2,6 mln zł z programu "Senior Plus" dla Wielkopolski
Pieniądze mają zostać przeznaczone przede wszystkim na działania w kierunku aktywizacji seniorów; osób po 60. roku życia nieaktywnych zawodowo (fot.fotolia)

Ponad 2,6 mln zł z programu „Senior Plus” trafi do 25 gmin w Wielkopolsce. W poniedziałek (26 czerwca) wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg podpisała umowy z przedstawicielami części samorządów biorących udział w tym programie.
• Pieniądze mają zostać przeznaczone przede wszystkim na działania w kierunku aktywizacji seniorów; osób po 60. roku życia nieaktywnych zawodowo.

• "Województwo wielkopolskie jest województwem, które w szerokim zakresie realizuje program Senior Plus - w poprzednich edycjach powstało 13 domów i klubów seniora, tym roku mamy kolejne, więc w sumie na terenie naszego województwa będziemy mieli 25 takich miejsc" - powiedziała wicewojewoda. 

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg powiedziała, że na program "Senior Plus" w skali kraju zostanie przeznaczonych w tym roku 30 mln zł, w tym dla Wielkopolski ponad 2,6 mln zł.

"W regionie powstaną nowe domy seniora i kluby, i na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 1,8 mln zł. Druga pula środków - ponad 800 tys. zł - to środki na utrzymanie tych domów i klubów, które w poprzednich latach podpisały już umowę" - mówiła Maląg.

Jak dodała, ten program i tworzenie tego typu miejsc to przede wszystkim działania w kierunku aktywizacji seniorów; osób po 60. roku życia nieaktywnych zawodowo. "Województwo wielkopolskie jest województwem, które w szerokim zakresie realizuje program Senior Plus - w poprzednich edycjach powstało 13 domów i klubów seniora, tym roku mamy kolejne, więc w sumie na terenie naszego województwa będziemy mieli 25 takich miejsc" - powiedziała.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia WUW w Poznaniu Łukasz Krysztofiak podkreślił z kolei, że "nasze społeczeństwo się starzeje, w związku z tym oczywiste jest, że trzeba tym osobom, które są w podeszłym wieku, które nie są aktywne na rynku pracy zapewnić formę wsparcia, nie tylko medycznego, ale i społecznego - i właśnie te kluby to jest takie miejsce, gdzie to wsparcie społeczne, kulturalne, również medyczne np. w zakresie fizjoterapii będzie udzielane" - mówił.

W poniedziałek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim zostały podpisane umowy z przedstawicielami części samorządów biorących udział w tym programie.

Burmistrz Miasta i Gminy Mikstat Henryk Zieliński powiedział, że po podpisaniu umowy na utworzenie klubu seniora samorząd otrzyma 150 tys. zł. "Na terenie gminy mieszka ponad 6 tys. osób, z czego ponad połowę stanowią seniorzy. W ramach polityki rodzinnej załatwiliśmy już sprawę gminnego becikowego, dodatkowych stypendiów, a teraz zaczynamy już myśleć o osobach starszych. Jest w Mikstacie obiekt, który chcemy zaadaptować na klub seniora, gdzie osoby starsze mogłyby z chęcią przychodzić, spędzić czas. Liczymy też, że w niedalekiej przyszłości uda nam się stworzyć także centrum rehabilitacyjne" - mówił.

Gmina Wolsztyn na realizację programu otrzyma z kolei 80 tys. zł. Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis zaznaczył, że środki zostaną przeznaczone na wyposażenie domu dziennego pobytu, który aktualnie powstaje w mieście. "Społeczeństwo się starzeje i seniorów będzie przybywać - nasz dom dziennego pobytu planujemy na 30 osób i już wiemy, że tych miejsc będzie za mało" - mówił Lis. Dodał, że seniorzy "już z wielką niecierpliwością czekają na otwarcie domu".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eryk, 2017-06-28 16:09:49

    Super inicjatywa! oby tak trzymać... Prawda jest taka że ja wolałem oddać swojego rodzica do domu opieki, w mniejszej miejscowości, z dala od tego całego zgiełku: dom ten znajduje się w miejscowości Unierzyż woj. Mazowieckie