PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 7 mln zł na stypendia dla zdolnych uczniów z małych miast i wsi

  • PAP/EM    19 stycznia 2017 - 14:53
Ponad 7 mln zł na stypendia dla zdolnych uczniów z małych miast i wsi

Zbiórce pieniędzy - jak co roku - będą towarzyszyć konferencje, seminaria i sesje naukowe poświęcone nauczaniu papieskiemu (fot. PTWP)

• Ponad 7 mln zł na stypendia dla zdolnej, niezamożnej młodzieży zebrano podczas XVI Dnia Papieskiego w 2016 r. - poinformował w czwartek (19 stycznia) prezes fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk.
• Najbliższa zbiórka jest zaplanowana na 8 października.
Podczas czwartkowej konferencji ks. Kowalczyk poinformował, że fundacja wspiera obecnie prawie 2,3 tys. uzdolnionych młodych ludzi z małych miast i wsi. W czasie przykościelnych i publicznych zbiórek na stypendia dla młodzieży kwestowało ostatnio blisko 50 tys. wolontariuszy. W ubiegłym roku - powiedział ks. Kowalczyk - podczas zbiórki przykościelnej zgromadzono ok. 7 mln. zł, z kolei w ramach zbiórki publicznej do puszek trafiło blisko 720 tys. zł, a za pośrednictwem akcji SMS przekazano ponad 203 tys. zł. Dodał, że wysokość środków pozyskiwanych ze zbiórki przykościelnej i publicznej na program stypendialny od kilku lat utrzymuje się na poziomie 7 mln zł.

XVII Dzień Papieski przypadnie 8 października 2017 r. Zbiórce pieniędzy - jak co roku - będą towarzyszyć konferencje, seminaria i sesje naukowe poświęcone nauczaniu papieskiemu. Przewidziane są również koncerty, konkursy, biegi, spływy kajakowe, przedstawienia i wystawy. Nowością będzie - co ogłosił prof. Jerzy Olędzki z rady fundacji - konkurs akademicki im. bp. Jana Chrapka na najlepszą pracę magisterską i najlepszą rozprawę doktorską. Fundacja organizuje konkurs we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warszawskim oraz Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej.

Kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", wyjaśnił, że hasło tegorocznego Dnia Papieskiego - "Idźmy naprzód z nadzieją" - zostało zaczerpnięte z Listu Apostolskiego "Novo Millennio Ineunte" (łac. "na początku nowego tysiąclecia"), podpisanego przez Jana Pawła II 6 stycznia 2001 roku. Kardynał podkreślił, że w nauczaniu papieża szczególnie eksponowane będą w tym roku wątki nadziei i prawdy. Do prawdy - zaznaczył kard. Nycz - "dochodzimy, szukamy (jej), bo nikt nie jest jej właścicielem". Nadzieja z kolei - powiedział hierarcha - "jest bardzo potrzebna nam w dobie niepokojących wydarzeń na całym świecie". "Uwagę skupimy w tym roku na roli nadziei w budowaniu współczesnego świata oraz Kościoła" - zapowiedział.

Metropolita warszawski zwrócił też uwagę na to, że po jedenastu latach od śmierci papieża i po piętnastu latach istnienia fundacji, ciągle trzeba mówić o polskim papieżu. "Ci, do których adresujemy nauczanie Jana Pawła II, a więc ludzie młodzi, stypendyści (fundacji), a nawet dzisiejsi studenci, oni nie wiedzą tego, co wie starsze pokolenie z własnego doświadczenia, ze spotkania z Janem Pawłem II" - zauważył kard. Nycz. Zaznaczył, że misja fundacji będzie "tak naprawdę ważna" wtedy, kiedy "nastaną nowe pokolenia, które nie są już bezpośrednimi świadkami pontyfikatu Jana Pawła II".

Obchody Dnia Papieskiego od 2001 roku są organizowane w każdą niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, co nastąpiło 16 października 1978 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.