PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 700 tys. zł dla domów pomocy w regionie

  • PAP    1 września 2011 - 18:40
Ponad 700 tys. zł dla domów pomocy w regionie

Środowiskowe domy samopomocy działające na Podkarpaciu, dzięki pozyskaniu 730 tys. zł z rezerwy celowej budżetu państwa, będą mogły przyjąć więcej podopiecznych.
Rzeczniczka prasowa wojewody podkarpackiej Małgorzata Oczoś powiedziała, że pieniądze będą mogły być przeznaczone na utworzenie nowych miejsc w gminnych i powiatowych ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz na ich utrzymanie.

„Pozyskana kwota pozwoli na stworzenie, jeszcze w tym roku, 225 dodatkowych miejsc: 40 miejsc w 10 jednostkach powiatowych oraz 185 miejsc w 40 ośrodkach gminnych” – zaznaczyła rzeczniczka.

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje obecnie 60 ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które dysponują 1788 miejscami.

Głównym zadaniem środowiskowych domów samoopomocy jest opieka nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i przygotowanie ich do, w miarę samodzielnego, życia w społeczeństwie.

Bardzo często w ośrodkach prowadzone są terapie zajęciowe, które rozwijają m.in. sprawność manualną i pomagają zdobyć nowe umiejętności. Wśród najpopularniejszych są m.in. zajęcia krawieckie, tkackie, szklarsko-plastyczne, kulinarne i komputerowe.

Niemal w każdym ośrodku są prowadzone również ćwiczenia rehabilitacyjne, z których korzystają osoby niepełnosprawne ruchowo. Placówki pomagają znaleźć pracę osobom niepełnosprawnym i załatwić sprawy w urzędach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.