PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponowny proces byłego wicewojewody podlaskiego

  • PAP/MN    13 stycznia 2017 - 13:27
Ponowny proces byłego wicewojewody podlaskiego
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyło w połowie 2014 roku CBA. (fot. pixabay)

• Na wokandę Sądu Rejonowego w Łomży (woj. podlaskie) trafiła w piątek (13 stycznia) ponownie sprawa byłego wicewojewody podlaskiego i byłego szefa PSL w regionie Wojciecha Dzierzgowskiego.
• Prokuratura zarzuca mu nieprawidłowości przy składaniu oświadczeń majątkowych.
Łomżyński sąd zajmuje się tą sprawą jeszcze raz, po uchyleniu wyroku uniewinniającego przez Sąd Najwyższy. Prokuratura wnioskuje o karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata, oskarżony chce uniewinnienia. Wyrok ma być ogłoszony w przyszłym tygodniu.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyło w połowie 2014 roku CBA, po analizie oświadczeń majątkowych Wojciecha Dzierzgowskiego jako wicewojewody podlaskiego. Sprawę prowadziła prokuratura w Olsztynie, która ostatecznie postawiła mu trzynaście zarzutów i skierowała do sądu akt oskarżenia.

W lipcu 2015 roku Sąd Rejonowy w Łomży ocenił jednak, że przy składaniu oświadczeń majątkowych do urzędników państwowych nie można stosować tych samych przepisów, co do samorządowych. I uznał, że w tej sytuacji wicewojewoda nie miał obowiązku wykazywania swoich zobowiązań, a jedynie aktywa i dlatego, w tym zakresie, został uniewinniony.

Co do wątku składania nierzetelnych dokumentów przy ubieganiu się o kredyty, sąd wziął pod uwagę wnioski banków o umorzenie postępowania. Okazało się bowiem, że Dzierzgowski kilka długów już spłacił, a pozostałe spłaca. Postępowanie w tym zakresie sąd rejonowy warunkowo umorzył i orzekł 8 tys. zł świadczenia pieniężnego; podtrzymał to sąd okręgowy.

Kasację od wyroku złożyła prokuratura, a jesienią ub. roku Sąd Najwyższy zakwestionował wykładnię przepisów ustawy antykorupcyjnej zastosowaną przez łomżyńskie sądy, wyroki uchylił w części uniewinniającej i sprawę zwrócił do ponownego rozpoznania sądowi rejonowemu.

SN ocenił m.in., że dokonana przez sąd rejonowy (i zaakceptowana przez sąd odwoławczy) interpretacja tych przepisów jest sprzeczna z ich celem. Chodziło o uznanie przez te sądy, iż stan majątkowy osoby składającej oświadczenie to tylko jej aktywa, bez zobowiązań.

Czytaj też: Burmistrz fałszował oświadczenia majątkowe? Wyrok wkrótce

Sprawa karna doprowadziła do odwołania Wojciecha Dzierzgowskiego ze stanowiska wicewojewody podlaskiego. W związku z postępowaniem prokuratury i zarzutami, Dzierzgowski przestał też być prezesem wojewódzkich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, którym był od połowy 2008 roku.

W piątek w sądzie mówił dziennikarzom, że wskutek oskarżenia utracił "wszystkie funkcje i stanowiska", a obecnie wciąż ma problemy zawodowe związane "z normalnym funkcjonowaniem", w związku z toczącymi się procesami sądowymi. "Nie jestem przestępcą, ani nie poddałem się żadnej korupcji, co próbuje mi tutaj Prokuratura Okręgowa z Olsztyna zarzucać" - powiedział Dzierzgowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.