PARTNER PORTALU
  • BGK

Porozumienie samorządowe PO i Nowoczesna: Podział Mazowsza wg opozycji

  • aw/PAP    12 kwietnia 2018 - 06:29
Porozumienie samorządowe PO i Nowoczesna: Podział Mazowsza wg opozycji
Andrzej Halicki.(Fot. facebook.com)

Liderzy PO i Nowoczesnej zaprezentują w sobotę (14 kwietnia) szczegóły porozumienia wyborczego na Mazowszu, m.in. część kandydatów na prezydentów miast i podział miejsc na listach wyborczych.
  • W sobotę (14 kwietnia) konwencję w Warszawie organizuje też Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i partia Jarosława Gowina - Porozumienie).
  • Nieoficjalnie politycy PO przyznają, że sobotnie spotkanie, podczas którego głos zabiorą szefowie Platformy i Nowoczesnej: Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer, ma być odpowiedzią na zjazd PiS i jego koalicjantów.
  • Z informacji PAP wynika, że na 9 "jedynek" list do Rady Warszawy, 3 mają przypaść Nowoczesnej.

W marcu PO i Nowoczesna zawarły porozumienie w sprawie wspólnego startu w wyborach do sejmików województw. Podpisany wówczas przez Schetynę i Lubnauer list intencyjny zakłada, że kandydaci Nowoczesnej zajmą pierwsze miejsca na listach wyborczych do sejmików województw w 20 na 85 okręgów; drugie miejsca partia ta wskaże w 27 okręgach; trzecie w 38.

"Mazowsze będzie pierwszym regionem, w którym skonkretyzowana będzie w pełen sposób zapowiedź współpracy wyborczej. W sobotę przedstawimy szczegóły tego porozumienia i zasady współpracy Platformy i Nowoczesnej" - powiedział lider mazowieckiej PO Andrzej Halicki.

Dzielą się kastami i mandatami

Kandydat na wiceprezydenta stolicy Paweł Rabiej potwierdził, że po długich i szczegółowych negocjacjach obie partie porozumiały się w kwestii formuły startu w wyborach samorządowych na Mazowszu.

"Mamy pewien algorytm, którym będziemy się posługiwali przygotowując listy wyborcze, natomiast będą możliwe jego pewne modyfikacje, jeśli obie strony uznają to za stosowne" - dodał Rabiej. Poinformował również, że już od przyszłego tygodnia Nowoczesna rozpocznie procedurę rekrutacyjną i przegląd kandydatów do wyborów samorządowych. Ma ona potrwać od dwóch do trzech tygodni.

Podczas sobotniej konwencji mowa ma być m.in. o podziale miejsc wyborczych na listach do sejmiku Mazowsza, a także przedstawiona część kandydatów na prezydentów miast.

Czytaj też: Listy wyborcze do sejmików. Liczy się przynależność partyjna, nazwisko czy aktywność radnego?

W Warszawie jeszcze w listopadzie ustalono, że w jesiennych wyborach samorządowych wystartuje wspólnie duet Rafał Trzaskowski - Paweł Rabiej. Pierwszy z nich, poseł PO ma być kandydatem na prezydenta miasta, drugi - polityk Nowoczesnej, na jego zastępcę w stołecznym ratuszu.

Z informacji PAP wynika, że w Radomiu i Płocku Nowoczesna poprze rządzących tam obecnie, związanych z PO prezydentów: Radosława Witkowskiego i Andrzeja Nowakowskiego.

PAP dowiedziała się ponadto, że jeśli chodzi o listy wyborcze do Rady Warszawy, oba ugrupowania ustaliły sposób podziału miejsc według parytetu 1:2. Na 9 okręgów wyborczych do stołecznej rady, Nowoczesna ma mieć 3 "jedynki", PO - 6. Ten sam parytet obowiązuje w przypadku drugich, trzecich i czwartych miejsc na listach.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.