PARTNER PORTALU
  • BGK

Poseł chce umacniać polską tożsamość na Śląsku. Wojskiem

  • parlamentary.pl    21 listopada 2016 - 12:29
Poseł chce umacniać polską tożsamość na Śląsku. Wojskiem
Poseł PiS, Waldemar Andzel wystosował prośbę do szefa MON, Antoniego Macierewicza o rozlokowanie na Śląsku części Wojsk Obrony Terytorialnej Kraju (fot. Facebook/RAŚ)

• Poseł PiS Waldemar Andzel prosi MON o rozlokowanie Wojsk Obrony Terytorialnej na Górnym Śląsku.
• Polityka PiS zastanawia, czy w regionie nie słabnie tożsamość polska.
• Ruch Autonomii Śląska, którą poseł posądza o tendencje proniemieckie, wyśmiewa taką argumentację.
Poseł PiS, Waldemar Andzel wystosował prośbę do szefa MON, Antoniego Macierewicza o rozlokowanie na Śląsku części Wojsk Obrony Terytorialnej Kraju (WOT). Poseł, co ciekawe wybrany z aglomeracji górnośląskiej, uzasadniał tę kwestię tak:

- Trzeba umocnić "polskość" na tym terenie - mówił poseł. - Ponieważ istnieje występowanie na śląsku opcji proniemieckiej. Jest to związane z działaniem Ruchu Autonomii Śląska, która współrządzi z PO województwem - mówił na antenie Superstacji poseł PiS. Jednocześnie podkreślając, że sytuacja tożsamości polskiej w regionie, który przez wieki był częścią Niemiec jest słaba.

Ruch Autonomii Śląska ustami działacza Jerzego Gorzelika wręcz wyśmiał pomysł posła. Organizacja od lat przekonuje, że jej działania w regionie nie są wymierzone w żaden sposób w amatorskość Polaków mieszkających na Górnym Śląsku.

Ruch w ostatnich dniach zabrał też stanowisko w sprawie, która zaogniła stosunki między Warszawą i Kijowem. W czasie obchodów Święta Niepodległości (11 listopada) w Warszawie spłonęła flaga w barwach niebiesko-żółtych. Tę sprawę miało wyjaśnić MSZ.

Ponieważ kolory te są narodowymi barwami Ukrainy strona naszego wschodniego sąsiada zainteresowała się tematem.

Zachowanie sprawców zbulwersowało działaczy RAŚ. - Czyn ten wymierzony był przeciw Ukraińcom, czy też Górnoślązakom, godne jest napiętnowania. Od instytucji Rzeczypospolitej oczekujemy wykrycia i ukarania winnych tego aktu szowinizmu.

Więcej na parlamentarny.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • lewicowy, 2016-11-21 16:09:13

    Uniesiony skrzydłami poparcia społecznego nie zauważył to co proponuje przecież to jest schizofrenia, niedojrzałość emocjonalnej polityki. Czy będzie mógł spojrzeć prosto w oczy Ślązakom kiedy znów wróci na łono Śląska.