PARTNER PORTALU
 • BGK

Poseł Kukiz'15 o Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju: Morawiecki zakłada śmierć Śląska

 • Włodzimierz Kaleta    30 marca 2017 - 08:16
Poseł Kukiz'15 o Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju: Morawiecki zakłada śmierć Śląska
Gdyby budżet państwa był dziś weryfikowany według warunków księgowości, już dawno musielibyśmy ogłosić upadłość – mówi Grzegorz Długi/Fot.ruchkukiza.pl/

– Według premiera Morawieckiego, głównym źródłem finansowania budżetu ma być uszczelnienie VAT. To prawda, są jeszcze duże rezerwy, by większa była jego ściągalność, by osłabić wszystkie mafie, które kradną nasze pieniądze. Ale to tylko jedno z działań, by „rozhuśtać” gospodarkę – mówił w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Grzegorz Długi (Kukiz`15).
Oceniając Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego, powiedział pan: Czekam na konkretne decyzje, uważam, że jeśli ma to być realny plan, to musi być dalece bardziej skoncentrowany. O co konkretnie chodzi?

Grzegorz Długi: – Dam przykład z własnego regionalnego punktu widzenia. Jako osoba związana ze Śląskiem uważam, że SOR zakłada śmierć Śląska. Pan minister Morawiecki widzi okręg katowicki tylko w kontekście polskiego „kombajnu górniczego”, co jest nieporozumieniem. Oznacza to zakleszczenie regionu w starym przemyśle. Produkcję polskiego „kombajnu górniczego” być może da się dziś jeszcze gdzieś sprzedawać, ale jego przyszłość jest niewielka.

Wysokie technologie w górnictwie, jak podziemna gazyfikacja węgla, który na powierzchni posłuży do produkcji energii, są bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne. Te technologie już są, ale wymagają dopracowania. Uruchomienie polskich ośrodków naukowych, które tym się zajmą, danie im zielonego światła, o tym nie ma słowa. A to jest przyszłość Śląska.

Czytaj też: Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju opublikowana. Dochody Polaków mają osiągnąć poziom średniej UE.

Technologia gazyfikacji węgla została co prawda ujęta w tym strategicznym dokumencie, ale zabrakło spójnej polityki wymuszającej działania górnictwa, energetyki i chemii. Ma ona służyć realizacji innych, kolejnych projektów. To błędy, które pokazują, że tego planu nie można do końca traktować poważnie.

Widzi pan jakieś sensowne rozwiązanie tej sytuacji?

– Uważam, że należy pomyśleć, w jaki sposób zbudować system podatkowy, który zachęcałby do inwestowania. Żeby inwestować, najpierw trzeba zachęcić do oszczędzania. Inwestycje są bowiem z oszczędności albo z długu. Mamy ponad bilion złotych zadłużenia – wobec tego niewiele już się da z zadłużenia finansować. Już zjadamy własny ogon, a nic nie wskazuje, że może być lepiej.

Wszystkie rządy chwalą się, że udaje im się utrzymywać deficyt, że nie przekracza on progu 3 proc. PKB, ale jest to błąd w myśleniu. Normalna gospodarka nie ma deficytu. Dobrym przykładem są Czesi, którzy w tym roku mają nadwyżkę budżetową. Deficyt budżetowy jest normalny przy założeniu, że się zdarza, ale my jesteśmy ciągle na minusie – to się w którymś momencie musi źle skończyć.

Zwłaszcza, że jeszcze dodatkowo mamy wokół trudne ogólnoświatowe warunki gospodarcze i finansowe. Instytucje finansowe wielu państw świata zajmują się głównie drukowaniem waluty. W gospodarkę wpompowywane są ogromne ilości pieniędzy, których tak naprawdę nie ma. Banki centralne pobudzają gospodarkę poprzez ciągłe zastrzyki finansowe, ale są to pieniądze bez pokrycia.

I co wtedy?

– W którymś momencie to wszystko musi skończyć się jednym wielkim zawaleniem. Pytanie tylko kiedy i czy mamy jakiś plan B na taką sytuację? Obawiam się, że brakuje nam strategicznych, wariantowych działań. Nie słyszałem, by w Ministerstwie Rozwoju czy resorcie finansów była o tym jakakolwiek dyskusja.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (7)

 • Thaddäus, 2017-03-30 14:10:35

  Do ślązak: cóż nikt nigdy nie dbał o wykształcenie Ślązaków i takie są tego dzisiaj po ponad 70 latach efekty! mimo iż każdy wie że najwięcej kosztuje właśnie źle wykształcone społeczeństwo.
 • Thaddäus, 2017-03-30 14:00:24

  To mowi wszystko "Ciągle mamy gospodarkę na przetrwanie do jutra i obawiam się, że nawet najbardziej optymistyczny i ładnie rozbudowany program tego nie zmieni"
 • Silesia8941, 2017-03-30 12:59:34

  Fajnie się mądrzyć, dopóki się za nic nie odpowiada. Podajcie choć jedna "mapę drogową" realizacji choćby jednej reformy, na przykład systemu podatkowego i scenariusza na przeżycie" tego remontu kapitalnego" - to tez zazgłosuję na was..