PARTNER PORTALU
  • BGK

Posiedzenie Rady Warszawy nt. zmian w ustroju miasta i reprywatyzacji

  • PAP/EM    6 lutego 2017 - 13:02
Posiedzenie Rady Warszawy nt. zmian w ustroju miasta i reprywatyzacji
Obie sesje to nadzwyczajne posiedzenia zwołane na wniosek grupy radnych (fot. fot:um.warszawa.pl)

• W poniedziałek (6 lutego) po godz. 12. zebrała się Rada Warszawy, która zajęła się na wniosek PO projektem ustawy PiS ws. ustroju Warszawy.
• Druga poniedziałkowa sesja - na wniosek PiS - ma być poświęcona reprywatyzacji.
Obie sesje to nadzwyczajne posiedzenia zwołane na wniosek grupy radnych. W porządku pierwszej sesji są dwa punkty: informacja prezydent stolicy w sprawie poselskiego projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy oraz projekt stanowiska rady miasta w sprawie tego projektu.

Chodzi o projekt PiS ws. metropolii warszawskiej, zgodnie z nim miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Projekt ustawy krytykują władze Warszawy oraz część samorządów.

Druga sesja, zwołana na wniosek PiS ma się zacząć o godz. 13 i będzie dotyczyć tzw. afery reprywatyzacyjnej. O jej zwołanie wnioskowali radni PiS, którzy domagają się m.in. informacji prezydent Warszawy na temat audytu reprywatyzacji w stolicy, wstrzymania procesów reprywatyzacyjnych, odpowiedzialności poszczególnych osób oraz jednostek organizacyjnych Urzędu m.st. Warszawy za prowadzone procesy reprywatyzacji.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że nie będzie osobiście uczestniczyć w sesji rady. Weźmie w niej udział wiceprezydent Witold Pahl.

O sprawie reprywatyzacji w Warszawie mówiło się od lat, na nieprawidłowości przy gospodarowaniu nieruchomościami zwracały uwagę ruchy lokatorskie i miejskie. Symbolem stała się sprawa zwrotu w 2012 r. działki w samym sercu Warszawy, obok Pałacu Kultury pod przedwojennym adresem Chmielna 70, o wartości szacowanej nawet na ok. 160 mln zł. Już w kwietniu 2016 r. "Gazeta Wyborcza" pisała, że działka nie powinna nigdy trafić w prywatne ręce, ponieważ zostało za nieprzyznane odszkodowanie na podstawie międzynarodowej umowy.

Czytaj też: Warszawa: Stołeczny urząd o zatrzymaniach CBA

Po ujawnieniu nieprawidłowości ws. reprywatyzacji odwołani zostali wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak, któremu podlegało Biuro Gospodarki Nieruchomościami oraz wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, który zajmował się inwestycjami w mieście. Sprawami reprywatyzacji zajął się nowy wiceprezydent Witold Pahl.

Wbrew zapowiedziom Gronkiewicz-Waltz w Radzie Warszawy nie udało się powołać komisji reprywatyzacyjnej. Po dwóch nieudanych przetargach miasto zrezygnowało również w wybrania zewnętrznej firmy, która miała dokonać zewnętrznego audytu procesu reprywatyzacji nieruchomości w mieście. Prezydent stolic zaznaczała niedawno, że prowadzony od września ub.r. jest audyt wewnętrzny procesu reprywatyzacji, którego rezultaty będą - według niej znane w ciągu kilku miesięcy.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.