PARTNER PORTALU
  • BGK

Posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. prawem łowieckim czy ustawą o pomocy społecznej

  • PAP/KDS    5 lutego 2018 - 16:28
Posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. prawem łowieckim czy ustawą o pomocy społecznej
Trzydniowe posiedzenie Sejmu rozpoczyna się we wtorek (6.02). (fot. Facebook/Sejm Rzeczypospolitej Polskiej)

We wtorek (6.02) rozpoczyna trzydniowe posiedzenie Sejmu. W harmonogramie obrad znalazły się sprawy ważne z punku widzenia samorządów.
Sejm będzie debatował nad rządowym projektem nowelizacji Prawa łowieckiego, który ma przede wszystkim wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. TK wskazał na niedostateczną ochronę praw właścicielskich w obowiązujących przepisach. Chodziło o brak konsultacji z prywatnymi właścicielami gruntów podczas tworzenia obwodów łowieckich czy w czasie polowań na ich terenie.

Izba zajmie się też obywatelskim projektem noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przygotowanym przez Porozumienie Zawodów Medycznych (w którym zrzeszone jest także Porozumienie Rezydentów OZZL). Zgodnie z projektem docelowy poziom finansowania ochrony zdrowia wyznaczono na nie mniej niż 6,8 proc. PKB od 2021 r. Obowiązująca rządowa ustawa zakłada stopniowy wzrost nakładów na opiekę zdrowotną do 6 proc. PKB do 2025 roku (w tym roku na ten cel ma być przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB).

Czytaj więcej: Poprawki w Prawie łowieckim przyjęte: Myśliwi panami lasów i gruntów

Sejm będzie kontynuował prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który zakłada wprowadzenie dodatkowego typu placówki: schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi.

Posłowie rozpatrzą też rządowy projekt noweli ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przepisy mają m.in. realizować program "Za życiem", którego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży (w tym powikłanej), porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Projekt ma też zwiększyć wsparcie dla osób niepełnosprawnych, które opuściły Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz umożliwić rodzicom osób niepełnosprawnych korzystanie z elastycznych form zatrudnienia. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.