PARTNER PORTALU
 • BGK

Posłowie apelują do premier o działania ws. protestu w Dobrzeniu Wielkim

 • pt/pap    6 kwietnia 2017 - 15:19
Posłowie apelują do premier o działania ws. protestu w Dobrzeniu Wielkim
ie może być tak, że głos obywatela jest zupełnie pomijany w tak ważnym procesie, jak proces zmiany granic administracyjnych(fot.twitter.com)

O podjęcie działań przez premier Beatę Szydło ws. protestu głodowego w Dobrzeniu Wielkim zaapelowali, po posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. obrony polskiej samorządności, posłowie Piotr Zgorzelski (PSL), Ryszard Galla (niez.) i Paweł Grabowski (Kukiz'15) .
• W Dobrzeniu Wielkim przeciwnicy powiększenia Opola wznowili we wtorek strajk głodowy, przerwany w połowie stycznia.

• Protestujący przebywają w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim.

• Domagają się powrotu do gminy Dobrzeń Wielki sołectw przyłączonych 1 stycznia 2017 roku do Opola.

Poseł PSL Piotr Zgorzelski poinformował, że trakcie czwartkowego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. obrony polskiej samorządności, któremu przewodniczy, poruszana była kwestia powiększenia Opola oraz wznowionego strajku głodowego mieszkańców Dobrzenia Wielkiego.

"Nasz parlamentarny zespół całkowicie wspiera działania mieszkańców Śląska Opolskiego, wielkiego Opola po to, aby ich podmiotowość była uszanowana i żeby mogli żyć tak, jak chcą, zgodnie z ich wolą" - mówił.

Jak dodał, grupa mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki głoduje przeciwko działaniom rządu PiS.

Poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski podkreślił, że przykład przyłączenia sołectw z innych gmin do Opola pokazuje, "jak bardzo niedoskonałe prawo jest w Polsce". "Z jednej strony można wbrew woli obywateli dokonać zmiany granic administracyjnych, w zasadzie tak, jak się chce, a później okazuje się, że gminy nie są w stanie podjąć żadnej kooperacji - nie ma przepisów, (...), które regulowałyby dalsze funkcjonowanie gmin po zmianie granic" - stwierdził.

Grabowski wyraził również wsparcie dla protestujących i sam wyraził sprzeciw na "wszelkiego rodzaju formy kategoryzowania czy dzielenia mieszkańców Opolszczyzny w związku z tym protestem".

"Nie może być tak, że głos obywatela jest zupełnie pomijany w tak ważnym procesie, jak proces zmiany granic administracyjnych" - ocenił.

"Stąd apel do rządu po raz kolejny: szanowna pani premier, panie ministrze (spraw wewnętrznych i administracji Mariuszu) Błaszczak, doskonale wiecie co się dzieje w Opolu, doskonale wiecie, jakie są tam nastroje, wiecie, że jest tam głodówka - podejmijcie jakieś działania zanim naprawdę wydarzy się tragedia" - dodał.

Wtórował mu poseł niezrzeszony, wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony polskiej samorządności Ryszard Galla. "Jako poseł Ziemi Opolskiej chciałbym zaapelować do pani premier (Beaty) Szydło, aby nie lekceważyła protestu głodowego, który został wznowiony" - mówił poseł.

"Dzisiaj często te biedne gminy, które zostały okrojone, ponoszą koszty, które rzeczywiście powinny być ponoszone po stronie samorządu miasta Opole. Dlatego apeluję, aby zwrócono uwagę na tę sytuację i usłyszano ten głos społeczny, który jest głosem sprzeciwu" - podkreślił Galla.

Wójt Dobrzenia Wielkiego Henryk Wróbel ocenił, że wszystkie cztery gminy, których sołectwa przyłączono do Opola, poniosły z tego powodu straty finansowe, a dwie z nich nie były w stanie zamknąć swojego budżetu. "Myśmy bez pomocy finansowej, bez jałmużny, którą otrzymaliśmy z miasta Opola, nie bylibyśmy w stanie funkcjonować, dla mnie to jest kompletnie niepojęte" - powiedział.

Dobrzeń Wielki jest jedną z czterech gmin, której część terenów - m.in. ten, na którym znajduje się elektrownia Opole - przyłączono do miasta Opole na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 19 lipca 2016 roku. Decyzja rządu wzbudziła szereg protestów samorządowców, polityków i mieszkańców tych gmin.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.