PARTNER PORTALU
  • BGK

Potrzebne regulacje dotyczące łączenia macierzyństwa z pracą

  • PAP/AT    6 lutego 2017 - 07:35
Potrzebne regulacje dotyczące łączenia macierzyństwa z pracą
W Polsce aktywnych zawodowo jest 61,4 proc. kobiet, czyli statystycznie 4 na 10 Polek w wieku produkcyjnym nie pracuje i nie szuka pracy (fot.pixabay.com)

Kobiety odgrywają główną rolę w polityce prorodzinnej, dlatego powinny być wprowadzone wszelkie formy ulg podatkowych wzmacniających kobiety - uważa Tomasz Wróblewski prezesa Warsaw Enterprise Institute.
Aktywność zawodowa Polek jest niska. Mogłaby wzrosnąć, gdyby w życie weszły rozwiązania pomagające łączyć macierzyństwo z pracą - pisze "Puls Biznesu".

Jak pisze "PB" w Polsce aktywnych zawodowo jest 61,4 proc. kobiet, czyli statystycznie 4 na 10 Polek w wieku produkcyjnym nie pracuje i nie szuka pracy. Jest to jeden z najniższych wskaźników aktywności zawodowej kobiet w Europie. ZPP w raporcie "Jak zapobiec polskiej katastrofie demograficznej? Trzy filary polskiej polityki wobec problemu" prognozuje, że po 2020 roku polską gospodarkę dotknie kryzys demograficzny. Na rynku pracy zabraknie 1 mln pracowników. Jednym ze sposobów ograniczenia tego efektu jest zwiększenie aktywności zawodowej kobiet.

Kraje z najwyższą stopą aktywności zawodowej pań (Islandia, Norwegia, Finlandia i Szwecja) mają wprowadzone zaawansowane rozwiązania umożliwiające godzenie pracy zawodowej i obowiązków rodzicielskich. "W Polsce kobiety stoją przed dylematem - czy realizować się zawodowo czy też zostać w domu z rodziną" - pisze "PB".

Czytaj też: Coraz mniej młodych matek w Polsce

Gdyby aktywność zawodowa kobiet w Polsce w wieku 20-64 lat osiągnęła w najbliższych latach poziom krajów "starej Europy", to liczba pracujących Polek wzrosłaby o 533 tys. Dzięki temu gospodarka mogłaby zyskać od 90 do 180,7 mld zł (w zależności od przepracowanych godzin pracy).

Według prezesa Warsaw Enterprise Institute Tomasza Wróblewskiego "kobiety odgrywają główną rolę w polityce prorodzinnej, dlatego powinny być wprowadzone wszelkie formy ulg podatkowych wzmacniających kobiety".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.