PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiększenie Opola: o sytuację mniejszości niemieckiej pyta kanclerz Angela Merkel

  • MIW    8 lutego 2017 - 16:26
Powiększenie Opola: o sytuację mniejszości niemieckiej pyta kanclerz Angela Merkel
Kanclerz Angela Merkel spotkała się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej. (fot. twitter.com)

• Podczas swej wizyty w Polsce kanclerz Angela Merkel spotkała się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej.
• W trakcie rozmowy poruszony został temat Wielkiego Opola i wpływu rozrostu miasta na sytuację mniejszości niemieckiej.
- Kanclerz Merkel sama podjęła ten wątek – relacjonuje poseł Ryszard Galla, który do Sejmu dostał się z listy Mniejszości Niemieckiej. Jak mówi kwestia Opola stała się tematem numer 1 podczas spotkania z niemiecką kanclerz, które odbyło się we wtorek (7.02) w niemieckiej ambasadzie w Warszawie.

Czytaj : Powiększenie Opola, mniejszość niemiecka: powiększenie miasta nie naruszy praw mniejszości

- Przedstawiliśmy nasz punkt widzenia. Powiedzieliśmy, że naszym zdaniem naruszone zostały prawa mniejszości związane z językiem pomocniczym, czy dwujęzycznymi tablicami informacyjnymi – mówi Galla. Jak dodaje liczy na to, że sprawa Opola będzie wracać przy okazji kolejnych rozmów polsko – niemieckich.

W rozmowie z nami Galla zapowiedział ponadto, że jutro (9.02) powołany zostanie parlamentarny zespół ds. samorządowych. Inicjatorzy jego powołania zamierzają wystąpić do rządu o wycofanie się z rozporządzenia o powiększeniu granic Opola. Docelowo chcieliby też zmienić przepisy ustawy o samorządzie gminnym tak, aby na przyszłość proces powiększania się miast kosztem otaczających je miejscowości odbywał się nie częściej niż raz w kadencji i by w większym stopniu uwzględniał opinię lokalnej społeczności (w ustawie miałby się pojawić wymóg uznania referendów i konsultacji).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.