PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiększenie Ostrołęki: referendum w Rzekuniu

  • pt    31 stycznia 2017 - 08:39
Powiększenie Ostrołęki: referendum w Rzekuniu

• Rada gminy Rzekuń podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum z pytaniem o przyłączenie części gminy do miasta Ostrołęki.
• To reakcja na wolę radnych Ostrołęki, którzy chcą przyłączyć sołectwa Nowa Wieś Wschodnia, Ławy i Goworki do Ostrołęki.
Po tej decyzji radni oraz sołtysi z gminy Rzekuń zdecydowali o przeprowadzeniu referendum, a rada gminy uchwaliła wniosek w tej sprawie.

- Trudna sytuacja w jakiej znalazła się nasza Gmina w związku z planowaną zmianą granic, zainicjowaną przez Miasto Ostrołęka, nie pozwala na pozostawanie biernym. Staram się aktywnie wpływać na bieg wydarzeń, chociaż wpływ ten jest mocno ograniczony prawnie. Zmiana administracyjna granic jest zastrzeżona prawnie dla rządu. Rady gmin wyrażają jedynie opinię, która tak naprawdę nie ma realnego wpływu na podejmowane decyzje rządowe – napisał w liście otwartym do mieszkańców wójt Rzekunia Stanisław Godzina.

Czytaj też: Prof. Swianiewicz o łączeniu gmin

Mieszkańcy pójdą do urn 19 lutego i odpowiedzą na pytanie „Czy jest Pani/Pan za przyłączeniem części gminy Rzekuń do miasta Ostrołęka?”

Do ważności referendum potrzeba głosów przynajmniej 30 procent mieszkańców gminy, czyli ok. 2,6 tys.

Formalna „ważność” referendum nie oznacza jednak, że mieszkańcy obronią swoją gminę przed podziałem: w takich sprawach decyzję podejmuje premier. Jak pokazał przykład Dobrzenia Wielkiego i Opola, wola mieszkańców nie zawsze jest brana pod uwagę.

W gminie zdają sobie sprawę z tego, że stoją na straconej pozycji, dlatego wójt pisze m.in:

- Przedstawiłem (radnym podczas sesji – red.) uwarunkowania prawne, które wskazują na to, że w obecnym stanie prawnym, podejmowane inicjatywy zmiany granic miast zawsze kończyły się sukcesem dla miast a porażką dla gmin. W czasie dyskusji zarysowały się dwa stanowiska, jedno bardzo radykalne. W stanowisku tym wskazywano na to, żeby walczyć do końca, choćby przegrać wszystko. Drugie stanowisko, bardziej umiarkowane, optujące za podjęciem rozmów z Miastem Ostrołęką, które jednak pozwoli ocalić choćby część dóbr.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.