PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiększenie Warszawy. Nowoczesna: PiS chce dać premierowi władzę nad prezydentem miasta

  • GP/PAP    7 lutego 2017 - 12:12
Powiększenie Warszawy. Nowoczesna: PiS chce dać premierowi władzę nad prezydentem miasta
Poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz jest rodowitą warszawianką. (fot.:youtube.com)

• Poseł, warszawianka Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) kolejny raz poddała krytyce projekt metropolii warszawskiej autorstwa posłów PiS.

• Najbardziej niepokoi ja art. 111 projektu, który dałby premierowi możliwość komisarycznego zarządzania miastem i ewentualne podniesienie podatków.

• - Nikt nie ma wątpliwości, że korzyści z tego projektu ma tylko Prawo i Sprawiedliwość - podsumowała poseł we wtorek (7 lutego).

• PiS ustami Jacka Sasina broni propozycji i argumentuje, że jest on tylko pomysłem i istnieje duże pole do dyskusji.
Propozycja PiS zmiany ustroju miasta stołecznego Warszawy nie przestaje być komentowana. Po tym, jak np. burmistrz Piaseczna zapowiedział, że zapyta mieszkańców jego miasta o zdanie, wypowiedzieli się też politycy warszawscy Nowoczesnej.

Poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz, która często jest na pierwszej linii krytyki wobec sejmowych propozycji PiS mówiła:

- Nazywa się to już dekretem Sasina - nawiązywała do kpiącej nazwy projektu, jaka funkcjonuje w opinii publicznej. To oczywiście nawiązanie do dekretu Bieruta, którym nacjonalizowano grunty stolicy po II wojnie światowej. - Proszę zwrócić uwagę, że projekt PiS jest nacechowany próbą przejęcia władzy w stolicy.

Czytaj też: Nowoczesna: Poprzemy kandydata PO na prezydenta jeśli nasz odpadnie

Poseł, która urodziła się w Warszawie, teraz mieszka w Pruszkowie, podkreślała własne doświadczenia z okresu życia w stolicy Polski.

Zapis dający prawo wprowadzenia do Warszawy komisarza

- Rozmawiam z przyjaciółmi, rozmawiam z sąsiadami i samorządowcami - relacjonowała Gasiuk-Pihowicz. - Nikt nie ma wątpliwości, że korzyści z tego projektu ma tylko Prawo i Sprawiedliwość, a koszty poniosą mieszkańcy.

Polityk podkreślała, że w ramach projektu istnieje art. 111, który zapewnia premierowi (obecnie polityk PiS Beata Szydło) prawo do zawieszenia w pełnieniu funkcji prezydenta stolicy. Artykuł pozwala na wprowadzenie w mieście zarządu komisarycznego.

No i jeszcze podatki

- Wystarczy, że zostanie stwierdzone, że prezydent Warszawy "nie rokuje nadziei na szybką poprawę" - cytowała przepis poseł opozycji. - Zwracam też uwagę, że zmienia się w Warszawie podatek lokalny - odnosiła się do innych zmian w propozycji PiS Gasiuk-Pihowicz.

Czytaj też: Radny Warszawy: PiS chce przejąć Warszawę, nie potrafi zrobić tego w wyborach

Podatek lokalny ma, po ewentualnych zmianach, raczej wzrosnąć niż zmaleć w gminach objętych metropolią. Nowoczesna podała przykład podatku rolnego - W 2017 roku w Warszawie był naliczany od podstawy wysokości 52 zł. Analogiczna opłata w Nadażynie (pod Pruszkowem) wynosiła 32 zł - wyliczała posłanka.

Stanowisko PiS

Politycy PiS zaznaczają, że projekt poselski nie jest ostateczną wersją, która może być, czy musi być procedowana. Chcą by był dla debaty o przyszłości Warszawy punktem wyjścia.

Jacek Sasin, który najbardziej zaangażował się po stronie PiS w promocję inicjatywy, tak tłumaczył ją mieszkańcom podwarszawskich miejscowości:

- Nic się nie zmieni jeśli chodzi o gminy. Pozostanie odrębność gmin, wójt albo burmistrz, swoja rada i swój budżet, tak jak dotychczas – przekonywał Sasin.

- Wszystkie te sprawy, które państwo realizujecie w swojej gminie, dalej pozostają w gminie. Zmiana odbędzie się na poziomie powiatowym. Wychodzimy z założenia, że obecnie obszar metropolii poprzecinany jest granicami powiatowymi. Ten obszar metropolitalny nie ma jednej struktury, która mogłaby nad tym wszystkim panować, w sensie planowania inwestycji i zdarzeń dotyczących nas wszystkich, którzy działamy na tym obszarze – kontynuował poseł.

Podkreślał, że nie ma potrzeby szczegółowo opisywać kompetencji gmin w ustawie o ustroju stolicy, bo one są już zawarte w ustawie o samorządzie gminnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • lenovo, 2017-02-08 08:16:53

    Jak zwykle Kamila Gasiuk-Pihowicz, popisała się brakiem wiedzy - to już nie pierwszy raz ośmiesza nowoczesna , zresztą jaka partia taki przewodniczący , członkowie i ich komentarze. Kobieto zajmij sie parzeniem kawy, a nie ciagle wygadujesz brednie. Kto będzie w przyszłości na was głosował ? ................???  rozwiń
  • woojt, 2017-02-07 15:19:27

    art o wprowadzeniu zarządu komisarycznego to nie jest żadna zmiana! Obowiązuje już od wielu lat. Brak wiedzy w szeregach Nowoczesnej poraża.