PARTNER PORTALU
 • BGK

Powinna powstać Komisja Kodyfikacyjna Prawa Samorządu Terytorialnego

 • Zbigniew Wąsik    27 kwietnia 2016 - 07:27
Powinna powstać Komisja Kodyfikacyjna Prawa Samorządu Terytorialnego
Samorządom potrzebne jest dobre prawo

• Brak koordynacji przy tworzeniu prawa dotyczącego samorządów może prowadzić do jego dalszego skomplikowania.
• Potrzebna jest kompleksowa analiza stanu prawa dotyczącego samorządu terytorialnego.
W październiku ubiegłego roku, przed wyborami samorządowymi, XIV Kongres Gmin Wiejskich zwracał uwagę, że po dwudziestu pięciu latach od reaktywowania w Polsce samorządu terytorialnego konieczna jest pogłębiona analiza obowiązującego prawa dotyczącego samorządów. Po kilku miesiącach od wyborów, samorządowcy stwierdzają, że podejmowane przez nową władzę inicjatywy ustawodawcze, tak poselskie, jak i rządowe, pozbawione są systemowego i kompleksowego podejścia do tej tak ważnej dla państwa kwestii.

Brak należytej koordynacji realizowanych jednocześnie wielu projektów legislacyjnych nie prowadzi, zdaniem samorządowców, do deklarowanego przez rządzących uporządkowania prawa, a wręcz przeciwnie – grozi dalszym jego skomplikowaniem.

W nowym parlamencie podjęto dyskusję i prace legislacyjne dotyczące niektórych zagadnień ustroju samorządu, powołano też długo oczekiwany przez samorządy Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego. Jednak zapoczątkowane w nich prace, zdaniem samorządowców, cechuje brak spójnej wizji kierunków rozwoju polskiego samorządu terytorialnego w najbliższych latach. Tymczasem powszechnie wiadomo, że sprawny i logiczny ustrój samorządowy ma bezpośredni wpływ na zaspokajanie przez samorządy potrzeb mieszkańców.

Dlatego samorządowcy po raz kolejny postulują powołanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządu Terytorialnego. Celem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządu Terytorialnego byłoby opracowanie kompleksowej diagnozy obowiązującego prawa dotyczącego samorządu terytorialnego, a w szczególności dotyczącego kwestii ustrojowych. Komisja powinna też wytyczyć ogólne kierunki zmian legislacyjnych w tym zakresie, a po zaakceptowaniu ich przez wszystkie zainteresowane środowiska powinna przygotować projekty niezbędnych aktów prawnych. Po ich uchwaleniu przez parlament Komisja powinna czuwać nad zachowaniem spójności systemu prawa samorządowego w trakcie kolejnych zmian legislacyjnych.

Przedstawiciele samorządów uważają, że Komisja Kodyfikacyjna Prawa Samorządu Terytorialnego musi być apolityczna, a w jej skład powinni wchodzić wybitni przedstawiciele nauki specjalizujący się w prawie samorządowym, jak również praktycy samorządowcy zgłaszani przez ogólnopolskie organizacje samorządowe.

„Powołanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządu Terytorialnego powinno przyczynić się do poprawy jakości prawa samorządowego w Polsce oraz zachowania jego systemowej spójności. To z kolei bezpośrednio wpłynie na sposób realizacji zadań przez jednostki samorządu terytorialnego z korzyścią dla ich mieszkańców, gwarantując rozwój całego kraju” – czytamy w stanowisku Związku Gmin Wiejskich RP dotyczącym tej sprawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • w.potega@neostrada.pl, 2016-04-27 13:44:34

  Spokój w polityce jest raczej szkodliwy. Każda władza potrzebuje obnażania zapędów partyjnych, aby partia rządząca nie zapominała o interesach całego narodu, wszystkich obywateli. Dziś mamy takie prawo, że partie muszą mieć swoich sędziów, aby wyszło na ich. Zamiast wspólnie poprawić konstytucję, za...mieniając Trybunał partyjny na prawny, walczą obie strony o miejsca dla swoich sędziów w TK. To jest niebezpieczne i zawiniane przez obie strony sporu.  rozwiń
 • zawsze bezpartyjny, 2016-04-27 12:54:30

  Dziwne, że nagle się budzą obrońcy upartyjnienia nie tylko samorządów ale i administracji rządowej gdzie partie zawsze obsadzały swoich. Ponieważ teraz rządzi PIS, to trzeba o tym głośno krzyczeć. PIS ma rządzić w zasadzie teoretycznie, bo poprzednia ekipa, która rządzi w samorządach nie będzie tego... realizować. Istnie wariactwo i do tego wciąganie jeszcze UE. Nie wiem, kto w takiej sytuacji mógłby realnie rządzić. PO i NOWOCZESNA powinni dać rok spokojnie rządzić PIS i dopiero oceniać a nie ciągle myśleć o utracie fotela lub o szybkim zajęciu fotela. Wpierw pomyślcie o Polsce i Polakach. Nie wypowiadacie się o gospodarce, bo chyba idzie w dobrą stronę, a zajmujecie opinię publiczną polityką. Trzeba z tym skończyć  rozwiń
 • WojciechBanaszak Szczecin, 2016-04-27 09:53:23

  Obserwujemy upartyjnienie samorządów (nie tylko ostatnio, i nie tylko Wrocław). Oby i tej, potrzebnej Polsce komisji - nie zagarnęli wodzowie i dworacy partyjni. Partiokracja położy Polskę na łopatki po raz kolejny?