PARTNER PORTALU
 • BGK

Powstanie inspekcja bezpieczeństwa żywności

 • PAP/AT    14 kwietnia 2017 - 08:05
Powstanie inspekcja bezpieczeństwa żywności
Jarosław Pinkas będzie pełnomocnikiem rządu ds. utworzenia jednolitej instytucji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności. (fot.Grzegorz Giereszczak/PTWP)

Powstanie instytucja odpowiedzialna za bezpieczeństwo żywności. Jednostki terenowe nie będą, jak dotychczas, podporządkowane wojewodom lub władzom samorządowym, a kierownictwu nowej inspekcji.
Jarosław Pinkas został powołany na pełnomocnika rządu ds. utworzenia jednolitej instytucji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności - poinformował resort rolnictwa.

W imieniu premier Beaty Szydło akt powołania na stanowisko pełnomocnika rządu "do spraw organizacji struktur administracji publicznej właściwych w zakresie bezpieczeństwa żywności" wręczył Pinkasowi minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

62 letni Pinkas pełni obecnie funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wcześniej był wiceministrem zdrowia.

Chodzi o utworzenie inspekcji odpowiadającej za bezpieczeństwo żywności "od pola do stołu". Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel proponował, by połączyć wszystkie jemu podległe inspekcje zajmujące się kontrolowaniem żywności oraz włączyć do tego Inspekcję Handlową, która jest częścią UOKiK oraz część Inspekcji Sanitarnej odpowiedzialną za nadzór nad żywnością. Minister zdrowia jest przeciwny włączeniu do tego urzędu Inspekcji Sanitarnej.

Czytaj też: Polska marnuje 9 mln ton żywności rocznie. Trzeba to zmienić

Projekt ustaw o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności oraz ustawy wprowadzającej te przepisy jest już w pracach Rady Ministrów, obecnie projektami zajmuje się Komisja Prawnicza.

Utworzenie jednej inspekcji, która będzie kontrolowała żywność "od pola do stołu", ma zwiększyć ochronę konsumenta poprzez uszczelnienie systemu nadzoru, zwiększenie jego przejrzystości i wyeliminowanie sporów, zmniejszenie kosztów urzędowej kontroli żywności i przyspieszenie reakcji na występujące kryzysy na rynku żywności.

Nowa instytucja będzie miała "spionizowaną" strukturę. Jednostki terenowe nie będą, jak dotychczas, podporządkowane wojewodom lub władzom samorządowym, a kierownictwu nowej inspekcji. Nadzór nad inspekcją ma sprawować minister rolnictwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (21)

 • DDR3, 2017-09-13 13:44:26

  Najwyższy czas na wprowadzenie nowej ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Na pewno będą też przeciwnicy walczący o stołki. Chodź ta ustawa zbyt długo jest odraczana od głosowania w Sejmie. To chyba zasługa tych przeciwników?
 • państwo teoretyczne, 2017-06-18 08:02:46

  Już mamy inspekcję ochrony środowiska - ale i tak wszystko się ślizga na pieniądzach... nowiny.gliwice.pl/nielegalne-smieci-w-kamieniolomie-w-swibiu-sledztwo-sie-slizga
 • grata, 2017-06-17 14:32:30

  Do metro: zmiany w sanepidach i inny h inspekcjach są niezbędne tego jest mada dublują swoje kontrole koszt dla budżetu duży opór tej mady urzędników też duży bo tam zatrudnieni to z nanaszczenia poltyków POPSL i ich rodziny tak więc nie chcą zmian bo mają super ale mt pidatnicy nie chcemy ich utrzy...mywać  rozwiń