PARTNER PORTALU
 • BGK

Powstanie Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego. Bodnar komentuje

 • PAP/JS    21 listopada 2016 - 20:14
Powstanie Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego. Bodnar komentuje
Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (fot.facebook.com)

• Premier zapowiedziała ustawę powołującą Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, które zajęłoby się "przygotowywaniem projektów współpracy z NGO-sami i uporządkowaniem całej tej sfery".
• Moment, w którym państwo próbuje zorganizować, jak ma wyglądać społeczeństwo obywatelskie, powinien budzić wątpliwości – powiedział RPO Adam Bodnar, komentując tę zapowiedź.
Premier w wywiadzie dla "Tygodnika Solidarność" i dla portalu Tysol.pl mówiła m.in. o potrzebie uporządkowania sytuacji z fundacjami i organizacjami pozarządowymi finansowanymi ze środków publicznych. Zapowiedziała ustawę powołującą Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, które zajęłoby się "przygotowywaniem projektów współpracy z NGO-sami i uporządkowaniem całej tej sfery".

Podczas konferencji prasowej rzecznik praw obywatelskich, proszony o komentarz do zapowiedzi szefowej rządu, podkreślił, że projekt w tej sprawie nie został jeszcze przestawiony i trudno jest mu komentować ogólną wypowiedź.

"Zobaczymy, na czym dokładnie będą te zmiany polegały. Jeżeli to będzie tylko kwestia skoncentrowania w jednym miejscu finansowania dla różnych organizacji pozarządowych, to zastanówmy się, jaki będzie konkretnie tego rezultat" - powiedział.

Wskazał, że zgodnie ze standardami międzynarodowymi państwo nie powinno dyskryminować żadnych podmiotów, jeśli chodzi o uzyskiwanie finansowania publicznego.

"Bardzo ważną kwestią, na którą też należy patrzeć w takim kontekście, jest kwestia wsparcia prywatnego; mianowicie, czy państwo będzie szukało jakichś możliwości ograniczenia czy reglamentowania wsparcia i finansowania prywatnego czy finansowania zagranicznego dla organizacji pozarządowych. Jeżeli tak by się stało, to wydaje mi się, że byłoby to wysoce niepożądane" - zaznaczył.

Podkreślił, że społeczeństwo obywatelskie to efekt pracy dziesiątek lub setek tysięcy ludzi, a tworzy się ono oddolnie i nie potrzebuje wsparcia państwowego.

"Państwo powinno stwarzać ogólne warunki poprzez prawo o stowarzyszeniach, ustawę o fundacjach i inne formy organizowania się obywateli. Ale moment, w którym państwo być może próbuje zorganizować, jak społeczeństwo obywatelskie ma wyglądać, to zawsze jest moment, który powinien budzić pewne wątpliwości i szczególną staranność w weryfikowaniu, na czym to organizowanie społeczeństwa obywatelskiego ma polegać" - powiedział.

Premier Szydło w wywiadzie dla najnowszego "Tygodnika Solidarność" i dla portalu Tysol.pl była pytana, czy rząd planuje "jakieś ruchy legislacyjne", by uporządkować sytuację z fundacjami i organizacjami pozarządowymi finansowanymi ze środków publicznych.

"Ta sytuacja musi zostać uporządkowana, dlatego że w tej chwili naprawdę bardzo dużo pieniędzy jest przeznaczanych na funkcjonowanie różnego rodzaju organizacji społecznych czy NGO-sów. Rząd jest ciągle oskarżany o to, że nie budujemy społeczeństwa obywatelskiego, a przecież na ten cel przeznaczane są miliardy złotych. Tyle że często okazuje się, iż są to fundacje, które były podporządkowane politykom poprzedniego układu rządzącego" - powiedziała premier.

Dodała, że przygotowany został projekt ustawy powołującej Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, które zajęłoby się "przygotowywaniem projektów współpracy z NGO-sami i uporządkowaniem całej tej sfery".

Szydło wyjaśniła, że Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego miałoby gromadzić wszystkie pieniądze, które są w tej chwili w różnych resortach i są wydawane na różne cele. "Zapewniłoby to większą transparentność funkcjonowania organizacji pozarządowych i wydawania tych pieniędzy" - podkreśliła.

"Oczywiście chodzi o to, żeby nie wylać dziecka z kąpielą. Po to mają działać fundacje i stowarzyszenia, żeby ludzie mogli dobrowolnie się zrzeszać. Nie może być to sterowane ani kontrolowane przez rząd czy polityków" - powiedziała premier.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • danderek, 2016-11-22 14:07:47

  Czarno widzę propozycję pani premier. Obecne pozyskiwanie środków finansowych przez organizacje pozarządowe jest dobre.Ważne aby oferta o dotację była rzetelnie napisana. Jestem w organizacji pozarządowej, która wspiera osoby z niepełnosprawnością. Współpraca z instytucjami, które decydują o przydzi...ale dotacji jest dobra, chociaż nie zawsze ,mimo spełnienia kryteriów, można dofinansowanie otrzymać. 1% podatku również podbudowuje finansowo stowarzyszenie,ale nie są to kwoty powalające. Pani premier nie uwzględnia w swojej wypowiedzi, fakt ogromnego wkładu pracy,zaangażowania członków stowarzyszeń. Tu nie ma ograniczeń czasowych.Jeżeli chce się by stowarzyszenie działało to trzeba poświęcić swój prywatny czas. Inaczej taka organizacja się rozleci. Składki członkowskie, z uwagi na to,że większość osób niepełnosprawnych naszego stowarzyszenia pobiera niewysoką rentę, są symboliczne. I jeszcze jedno, tysiące organizacji pozarządowych wykonuje zadania zlecone, bo państwo nie jest w stanie ich realizować. I na te zadania zlecone otrzymuje od państwa pieniądze. Oczywiście wkład pracy ( zaangażowanie członków stowarzyszenia) jest za darmo.Generalnie więc państwu się to opłaca.Więc o co chodzi? najpewniej o organizacje które są niewygodne obecnej ekipie rządzącej.  rozwiń
 • ibjs, 2016-11-22 12:50:52

  proponuje zalozyc Centrum Spoleczenstwa Poslusznego.....
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-11-22 10:46:09

  Centralizacja państwa już była. Na czele stała PZPR. Wydawanie pieniędzy podatników powinno być pod kontrolą podatników.