PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju

  • PAP/JS    31 stycznia 2017 - 19:17
Powstanie Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju
W planach nowo powstałej spółki wymieniane są trzy źródła pozyskiwania pieniędzy fot. fotolia

W najbliższych tygodniach powstanie Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju - decyzję w tej sprawie podjęli radni sejmiku województwa opolskiego.
Celem spółki będzie wspieranie przedsięwzięć gospodarczych poprzez udzielanie m.in. pożyczek mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Według zapewnień Szymona Ogłazy, członka zarządu województwa fundusz może rozpocząć działalność na przełomie marca i kwietnia 2017 roku.

Zgodnie z uchwałą sejmiku wszystkie udziały funduszu obejmie samorząd województwa opolskiego. Środki na działalność ORFR pochodzić będą od samorządu oraz z pożyczek udzielonych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Fundację Rozwoju Śląska. "Jeszcze w tym roku firma powinna dysponować kapitałem rzędu 20 mln zł. Z czasem kwota ta wzrośnie do około 80 milionów. Będą to głównie środki zwrotne z pożyczek" - powiedział Ogłaza.

Utworzenie Opolskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju ma na celu stworzenie instytucji - operatora środków pochodzących z Unii Europejskiej, które są dedykowane dla przedsiębiorstw z sektora MŚP w województwie opolskim. "Aktualna polityka redystrybucji środków unijnych zakłada odejście od instrumentów bezzwrotnych dotacji na rzecz mechanizmów zwrotnych, dzięki czemu kapitał będzie mógł być wielokrotnie wykorzystany na rzecz rozwoju naszych firm" - zapewnił.

W planach nowo powstałej spółki wymieniane są trzy źródła pozyskiwania pieniędzy. Są to: środki w ramach działania 7,5 RPO WO - szkolenie i doradztwo, środki z alokacji RPO WO 2014-2020 na instrumenty finansowe, których menedżerem krajowym jest BGK oraz pieniądze pozyskane od WFOŚ Opole, które można przeznaczyć na pulę pożyczek dla przedsiębiorców na realizację zadań rozwojowych.

"Działanie tego typu placówek jest wpisane w strategię przygotowaną przez Ministerstwo Rozwoju. Docelowo nasza spółka zostanie przekształcona w Regionalny Bank Rozwoju i będzie częścią ogólnopolskiego systemu obejmującego 16 tego typu jednostek działających na terenie całej Polski" - powiedział Ogłaza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.