PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie Wielkopolskie: 99 lat temu nikt nie wyobrażał sobie Polski bez tego regionu

  • aw/PAP    27 grudnia 2017 - 12:51
Powstanie Wielkopolskie: 99 lat temu nikt nie wyobrażał sobie Polski bez tego regionu
99. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego (fot.:umww.pl)

Kiedy w 1918 roku odradzała się Rzeczpospolita, nikt nie wyobrażał sobie, by ojczyzna mogła zostać pozbawiona Wielkopolski – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości z okazji 99. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.
List odczytał w środę (27 grudnia), podczas centralnych obchodów rocznicy przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, prezydencki minister Andrzej Dera. Prezydent w liście wyraził nadzieję, że rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie okazją do przybliżenia "olbrzymich zasług" i wkładu Wielkopolan w suwerenny byt państwowy.

"Kiedy w listopadzie 1918 roku odradzała się suwerenna Rzeczpospolita, w Poznaniu i Wielkopolsce władzę sprawowali jeszcze zaborcy. Ale przecież nikt, kto po polsku myślał i czuł, nie wyobrażał sobie i nie godził się na to, by ojczyzna mogła zostać pozbawiona kolebki naszej, polskiej państwowości i tożsamości" - napisał prezydent.

Jak dodał, właśnie dlatego 99 lat temu poznaniacy "uniesieni obecnością i przemową powracającego do kraju Ignacego Jana Paderewskiego" wystąpili zbrojnie, żądając prawa do wolności i połączenia z niepodległą Polską. Za ich przykładem poszli mieszkańcy całego regionu.

Prezydent złożył hołd uczestnikom zwycięskiego zrywu.

"Chcę też wyrazić uznanie i radość z tego, że państwa społeczność godnie czci jego bohaterów. Nade wszystko zaś z serca dziękuję za to, że są państwo wierni wspaniałemu, wielkopolskiemu patriotyzmowi. Pielęgnują pamięć o czynie powstańczym i tradycje pracy organicznikowskiej. Jestem bowiem przekonany, że wartości i postawy, które tu, w Poznaniu i Wielkopolsce, od wieków przekazuje się z pokolenia na pokolenia, są dzisiaj szczególnie ważne i cenne dla całego naszego narodu" - podkreślił w liście Duda.

Jak stwierdził, etos wytrwałej, rzetelnej pracy dla dobra wspólnego, przedsiębiorczość i prawość, gospodarność i kreatywność - cnoty, które zapewniły sukces ekonomiczny tym ziemiom są także kluczem do dalszego rozwoju cywilizacyjnego Polski.

Prezydent wyraził nadzieję, że zainaugurowany w listopadzie jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę będzie okazją do "przybliżenia współczesnym olbrzymich zasług i dorobku oraz wkładu mieszkańców Wielkopolski w nasz suwerenny byt państwowy".

Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.