PARTNER PORTALU
  • BGK

Pożar w w Murowanej Goślinie: Jest śledztwo ws. awarii gazociągu

  • PAP/AT    31 stycznia 2018 - 08:24
Pożar w w Murowanej Goślinie: Jest śledztwo ws. awarii gazociągu
W nocy z czwartku (25 stycznia) na piątek (26 stycznia) w Murowanej Goślinie doszło do rozszczelnienia gazociągu i do pożaru (fot.murowana-goslina.pl)

W ubiegłym tygodniu w Murowanej Goślinie (WIelkopolskie) doszło do awarii gazociągu i pożaru. Poznańska prokuratura wszczęła w sprawie śledztwo. Postępowanie dotyczy spowodowania zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób.
W nocy z czwartku (25 stycznia) na piątek (26 stycznia) w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie) doszło do rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia Poznań-Rogoźno i do pożaru. Zniszczone zostały trzy budynki mieszkalne i budynek gospodarczy. Kilkanaście innych budynków zostało uszkodzonych. Nie było ofiar. Operatorem gazociągu jest spółka Gaz-System.

Rzeczniczka poznańskiej prokuratury okręgowej Magdalena Mazur-Prus podała, że śledztwo prowadzone jest w sprawie sprowadzenia zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać eksplozji materiałów łatwopalnych.

Mazur-Prus poinformowała, że dotąd w sprawie zostali przesłuchani pierwsi świadkowie. Uszkodzona rura została zabezpieczona do dalszych badań. Na miejscu zdarzenia przeprowadzono oględziny terenu, zabudowań oraz miejsca, gdzie znajdował się rozszczelniony gazociąg. W oględzinach brali udział biegli z dziedzin: pożarnictwa, gazownictwa, nauk geograficznych i geologicznych a także inspektorzy nadzoru budowlanego i drogowego.

Czytaj też: Uruchomiono gazociąg w miejscu awarii w Murowanej Goślinie

Jak dodała, w toku prowadzonych czynności stwierdzono, że kilkanaście zabudowań oraz samochodów stojących w pobliżu miejsca zdarzenia zostało w różnym stopniu uszkodzonych: stopiły się elementy plastikowe, rynny, styropian pod tynkiem, popękały szyby w oknach, uszkodzone zostały drzwi wejściowe do budynków.

Śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa Poznań-Stare Miasto. Za sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, grozi nawet dziesięcioletnie więzienie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • GAZOWNIK, 2018-01-31 22:02:12

    TRAGEDIA,na szczęście bez ofiar w ludziach. Cztery lata temu podobny wybuch pod Ostrowem. Winnych nie ma. rurociąg stary,brak nadzoru i kontroli ,posadowiony w zbyt małej odległości od domów. Nie wolno było tam się budować,kto wydawał pozwolenie na budowę,gdzie był inspektor nadzoru. Pytań dużo,odp...owiedzi chyba jak zwykle zabraknie. Nikt za nic nie odpowiada. Podobnie sprawa wygląda z budownictwem na terenach zalewowych. Niby nie wolno a wszyscy się budują. Kto wydaje pozwolenia,kto wypłaca odszkodowania...? I tak w kółko. BEZPRAWIE. POZWOLENIA łegłości od domów  rozwiń