PARTNER PORTALU
  • BGK

Pożary: Straż Pożarna apeluje, by nie wypalać traw

  • PAP/AT    7 marca 2017 - 10:22
Pożary: Straż Pożarna apeluje, by nie wypalać traw
Wypalanie traw: Do największego pożaru doszło w miejscowości Odrowąż w pow. koneckim. Płonęło tam 16 hektarów nieużytków (fot.pixabay.com)

• W marcu 2017 r. w całej Polsce doszło już do 3255 pożarów związanych z wypalaniem traw.
• Najwięcej pożarów było w Małopolsce - 708, na Dolnym Śląsku - 607 i w Śląskiem - 418.
• Strażacy apelują o niewypalanie traw.
"Wypalanie traw stwarza zagrożenie, bo w przypadku porywistego wiatru ogień może się bardzo szybko przenieść się na budynki, las i doprowadzić do tragedii" - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Zaapelował, aby nie podpalać traw, bo takie działanie jest nieskuteczne - nie tylko nie użyźnia, ale wyjaławia glebę i zabija żyjące w niej zwierzęta i mikroorganizmy.

Jak poinformował oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach Paweł Ksel, świętokrzyscy strażacy 256 razy interweniowali od piątku do poniedziałku (6 marca) rano, podczas pożarów nieużytków rolnych.

Do największego pożaru doszło w miejscowości Odrowąż w pow. koneckim. Płonęło tam 16 hektarów nieużytków, a w akcję gaśniczą było zaangażowanych 10 zastępów i 52 strażaków.

Czytaj też: Pożary i zatrucie tlenkiem węgla: Ogromna ilość ofiar

Z kolei w wyniku wypalania trawy w gospodarstwie w miejscowości Nowa Olszówka w pow. jędrzejowskim, poparzeń dłoni doznała kobieta - samodzielnie próbowała gasić stodołę, kiedy ogień z łąki przeniósł się na zabudowanie gospodarcze.

Od początku roku strażacy z regionu już 454 razy wyjeżdżali do interwencji, związanych z nielegalnym wypalanie traw. "Strażacy jeżdżą do tych działań najczęściej w obszary niezurbanizowane, wówczas, w przypadku gdyby doszło do zdarzenia, w którym trzeba ratować ludzkie życie, osłabiona jest gotowość służb i nasze siły dojadą w takie miejsce z opóźnieniem" - podkreślił Ksel.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, wypalanie m. in. łąk, pastwisk, nieużytków, trzcinowisk jest zabronione i - jako wykroczenie - podlega karze grzywny lub aresztu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Marilzn, 2017-09-19 16:37:26

    Gdyby na wsiach straż pożarna egzekwowała ten zakaz narzucając kary to może zaprzestano by tego .Straż pożarna nie egzekwuje tego . Wiem bo mieszkam na wsi i w okresie od sierpnia do pażdziernika jest piekło .Nie można normalnie funkcjonować.Co najwyżej siedzieć w zamkniętym pomieszczeniu w 40 stopn...iowym upale . Są inne sposoby utylizacji .Są pojemniki na trawę za które się płaci ale i tak się wypala .Głupota ludzka nie zna granic .  rozwiń