PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań będzie nawoływał do tolerancji religijnej... kalendarzem

  • JS    10 lipca 2017 - 19:52
Poznań będzie nawoływał do tolerancji religijnej... kalendarzem
Plac Kolegiacki (fot. poznan.pl)

- Chcemy pokazać dobre strony religii, to co nas łączy, a nie dzieli - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania o kalendarzu, który ma być wydany w Poznaniu. Będą w nim odnotowane wszystkie święta i ważne daty dla chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.
Kalendarz ma przygotować organizacja pozarządowa, wyłoniona w otwartym konkursie w ramach działań kulturalno-społecznych miasta. Projekt ma być gotowy jesienią tego roku.

Ojciec Marcin Wrzos ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów oraz Youssef Chadid, dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu wspólnie z Jędrzejem Solarskim zaproponowali wydanie papierowego kalendarza na rok 2018, w którym będą zaznaczone daty świąt i uroczystości ważnych dla trzech wielkich religii: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu.

- To ma być symboliczna publikacja. Chcemy pokazać co nas łączy, a nie dzieli. Kalendarz rozdystrybuujemy wśród naszych mieszkańców, instytucji czy parafii, tak żeby trafił do zainteresowanych - dodaje prezydent Jędrzej Solarski.

Kalendarz to jedno z działań, nawołujących do tolerancji religijnej i wzajemnego szacunku, jakich podejmuje się Miasto Poznań. Zaznaczone w nim będą tradycyjne święta chrześcijańskie, ale też muzułmańskie i żydowskie. Dzięki niemu dowiemy się m.in., że przyszłoroczna chanuka rozpocznie się 3 grudnia, Wielkanoc 1 kwietnia, zaś ramadan 16 maja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Wide, 2017-07-12 05:33:28

    A co z prawosławiem? A hinduizm to patyk w lesie? No i Dzień Dumy Gejowskiej koniecznie umieśćcie.
  • Gutek, 2017-07-11 13:19:16

    bardzo dobry pomysł. Warto przypomnieć, że podobny kalendarz przygotowały 2 lata temu Katowice!!