PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Europejskie pieniądze pomogą rodzinom

  • JS    23 marca 2017 - 19:59
Poznań: Europejskie pieniądze pomogą rodzinom
Podpisanie umowy partnerskiej na realizację projektu (fot. poznan.pl)

Miasto Poznań podpisało umowę partnerską na realizację projektu "Poprawa dostępu do usług społecznych wspierających rodzinę i rodzinną pieczę zastępczą na terenie MOF Poznania".
• 16 podmiotów z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania otrzyma niemal 12,7 mln złotych dofinansowania na wsparcie rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.

• Projekt, którego wartość całkowita przekracza 13,3 mln zł, skierowany jest do 375 rodzin biologicznych i 70 dzieci z rodzin zastępczych zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

• W ramach projektu powstanie 38 etatów dla asystentów rodziny, 5 etatów dla koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, po jednym etacie dla psychologa i pedagoga.

Uczestnikami projektu, którego realizację zaplanowano na lata 2017-2020, są ośrodki pomocy społecznej w Buku, Czerwonaku, Kleszczewie, Luboniu, Murowanej Goślinie, Obornikach, Pobiedziskach, Puszczykowie, Rokietnicy, Swarzędzu, Szamotułach, Śremie, Tarnowie Podgórnym, a także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu i poznańska fundacja "Dziecko w centrum". Partnerem wiodącym jest miasto Poznań, które założenia projektu realizować będzie poprzez Centrum Wspierania Rodzin Swoboda oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

- Rozpoczynamy działania wspólnie z samorządami Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Faktycznie to jeden z największych projektów w województwie w obszarze polityki społecznej i dotyczy wsparcia rodzin i pieczy zastępczej - mówi Grzegorz Kamiński, z-ca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Projekt, którego wartość całkowita przekracza 13,3 mln zł, skierowany jest do 375 rodzin biologicznych i 70 dzieci z rodzin zastępczych zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, a także do 60 osób prowadzących 50 rodzin zastępczych. Jego celem jest poprawa dostępu do usług asystenta rodziny, koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, osób do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach domowych w rodzinach zastępczych, a także wzrost jakości wsparcia dla prowadzących rodziny zastępcze.

- 95 proc. środków na realizację tego zadania pochodzi z dofinansowania. Połowa tej kwoty pozostanie w naszym mieście, ponieważ mamy największy obszar wsparcia tego projektu i zakres działań, które będziemy wykonywać - dodaje dyr. Grzegorz Kamiński.  

W ramach projektu powstanie 38 etatów dla asystentów rodziny, 5 etatów dla koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, po jednym etacie dla psychologa i pedagoga. Dodatkowo zaangażowane zostaną 22 osoby do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich w zawodowych rodzinach zastępczych. Zaplanowano też przeprowadzenie cyklu szkoleń i spotkań dla rodzin zastępczych i pogotowia rodzinnego, a niemal 30 tysięcy godzin zajmą usługi specjalistyczne dla osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym (m.in. poradnictwo prawne, pedagogiczne, psychologiczne, mediacyjne i psychiatryczne). Powołane zostaną również dwie nowe rodziny wspierające.

Projekt finansowany jest ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Społecznego na lata 2014-2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.