PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Leszek Wojtasiak z zarzutami; przestał być członkiem zarządu województwa

  • PAP/JS    24 kwietnia 2017 - 16:42
Poznań: Leszek Wojtasiak z zarzutami; przestał być członkiem zarządu województwa
Członek zarządu województwa wielkopolskiego Leszek Wojtasiak (PO) (fot. szejnfeld.pl)

Członek zarządu województwa wielkopolskiego Leszek Wojtasiak (PO) zrezygnował z pełnienia obowiązków.
• Poznańska prokuratura poinformowała w poniedziałek (24 kwietnia), że postawiła mu zarzuty dotyczące nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych.

• Zarzuty dotyczą oświadczeń majątkowych i korekt do oświadczeń majątkowych.

• W poprzednich latach Wojtasiak zrezygnował z funkcji wicemarszałka województwa i z mandatu radnego wielkopolskiego sejmiku w 2013 roku.

• Wówczas również miało to związek z jego oświadczeniami majątkowymi.

Rezygnację Wojtasiaka przyjęli radni wielkopolskiego sejmiku, nowym członkiem zarządu województwa wielkopolskiego został dotychczasowy dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Maciej Sytek.

Leszek Wojtasiak poinformował w wydanym oświadczeniu, że złożył rezygnację "w związku z toczącym się od lat sporem o interpretację przepisów dotyczących oświadczeń majątkowych" między nim a prokuraturą. Jak stwierdził "nie może się zgodzić z dalszym nękaniem" jego rodziny.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus poinformowała, że 6 kwietnia zostało wydane postanowienie o przedstawieniu Leszkowi Wojtasiakowi (zgodził się na podawanie nazwiska) zarzutów związanych ze składaniem oświadczeń majątkowych w których są podane nieprawdziwe dane.

"Zarzuty dotyczą oświadczeń majątkowych i korekt do oświadczeń majątkowych. Te nieprawdziwe dane dotyczą zobowiązań finansowych, które nie zostały wykazane; chodzi o kredyty, zadłużenia na kartach kredytowych. Nie podajemy wysokości zobowiązań finansowych których dotyczą zarzuty. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw, złożył obszerne wyjaśnienia, ale ze względu na to, że postępowanie jest w toku nie informujemy o ich treści" - powiedziała Mazur-Prus.

Oświadczeniami b. członka zarządu województwa zajmuje się Prokuratura Rejonowa Poznań-Stare Miasto.

Wojtasiak - w wydanym w poniedziałek oświadczeniu - skomentował też medialne doniesienia dotyczące badania przez CBA rzetelności przeprowadzenia informatyzacji wielkopolskich szpitali.

W grudniu ub. roku Biuro podało, że Wojtasiak miał działać na szkodę województwa i narazić je na stratę 11,5 mln zł. "Informuję państwa, że raport służb w tym zakresie jest tak samo rzetelny i profesjonalny, jak wyniki badań pana Macierewicza w sprawie katastrofy smoleńskiej" - napisał w oświadczeniu Wojtasiak.

Sprawa dotyczy realizacji platformy cyfrowo-informatycznej wspomagającej usługi lecznicze, obejmującej m.in. rejestr świadczeń medycznych, zdarzeń medycznych i monitorowanie gospodarki lekami w ponad 20 placówkach ochrony zdrowia podległych wielkopolskiemu samorządowi.

Według ustaleń agentów CBA, województwo straciło na projekcie blisko 11,5 mln zł. Ponad 8 mln zł zostało wypłacone jako nienależne wynagrodzenie, mimo że projekt nie został wykonany, a ponad 3 mln zł to niewyegzekwowana kwota kary umownej za niewykonania zadania. Leszek Wojtasiak mówił w grudniu, że, wbrew doniesieniom CBA, wdrożony system działa, zaś całe przedsięwzięcie "nie miało i nie ma z nim żadnego powiązania".

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.