PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań ma Kartę Samorządności

  • JS    4 kwietnia 2017 - 19:17
Poznań ma Kartę Samorządności
Dokument przyjęty przez radę przypomina o podstawowych zasadach ustroju państwa i roli samorządów w budowaniu demokracji (fot. poznan.pl)

Rada Miasta podjęła stanowisko, w którym przyjmuje Kartę Samorządności.
• To dokument, który przypomina o podstawowych zasadach ustroju państwa i roli samorządów w budowaniu demokracji.

• Wyraża też niezgodę na zapowiadane przez władze centralne zmiany dla samorządów.

• Przeciw głosowali radni PiS, którzy uznali, że wstęp do dokumentu to opozycyjna propaganda.

Dokument został opracowany w marcu podczas Forum Samorządowego. Uczestniczyło w nim około 1600 samorządowców, reprezentujących różne stowarzyszenia i związki gmin, powiatów, miast i województw. Wypracowana wspólnie treść Karty Samorządności przypomina o podstawowych zasadach ustroju państwa i roli samorządów w budowaniu demokracji. O przyjęcie takiego stanowiska zwrócił się do Rady Miasta jej przewodniczący Grzegorz Ganowicz.

W Karcie Samorządności stwierdza się m.in., że samorząd terytorialny stanowi fundament demokratycznego państwa, a jego odbudowa przyniosła społecznościom lokalnym autonomię, możliwość decydowania o swoim losie i jest najbardziej udaną z polskich reform. "Ograniczenie praw wyborczych obywateli, pozbawienie przedstawicieli mieszkańców gmin samodzielności w realizacji zadań publicznych, swobody w gospodarowaniu ich wspólnym majątkiem, wolności we współdziałaniu z innymi jednostkami spowoduje zahamowanie rozwoju lokalnego, zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców. Odbieranie kompetencji gminom, powiatom i województwom, przekazywanie ich administracji centralnej, oddalonej od obywateli i niepoddanej ich kontroli, to odejście od demokracji. Stanowczo się temu sprzeciwiamy" - piszą samorządowcy w wydanym dokumencie.

Czytaj też: Wielkopolski Kongres Samorządowy przeciw kadencyjności i centralizacji władzy

- Karta Samorządności została skonstruowana na podstawie dokumentów konstytuujących polski samorząd oraz Europejskiej Karcie Samorządu Terytorialnego. Przypomina ona, że podstawowe zasady samorządu to zasada decentralizacji i zasada pomocniczości państwa.- mówił Grzegorz Ganowicz przedstawiając projekt stanowiska.

Radni PiS przeciw

Głos zabrali przedstawiciele klubów radnych. W imieniu radnych Prawa i Sprawiedliwości mówił Przemysław Alexandrowicz: - Zasadnicza część tej Karty Samorządności nie budzi naszej wątpliwości, ale nie w tym jest problem. Całość poprzedzona jest wstępem, który jest supozycjom złej woli odnoszącej się do obecnie rządzącej większości parlamentarnej. Nie zgadzamy się z tym, że zmiany obecnie wprowadzane mogą podważyć ustrój państwa. Przyjęcie tej karty z tym wstępem oznacza przyjęcie propagandowej tezy opozycji parlamentarnej, że mamy w czasie rządów PiS do czynienia z zamachem na demokrację. Z tego powodu nie możemy poprzeć tego stanowiska, choć z zasadniczą treścią się zgadzamy - wyjaśnił radny Alexandrowicz.

Radny Tomasz Kayser wystąpił w imieniu radnych Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego. - To trudna sytuacja, bo zgadzam się z całością zapisów tej karty. Niestety jest wykorzystywana jako element gry politycznej i to budzi niepokój. Ktoś, kto sam mówi o dwu kadencyjności, a nagle mówi, że to zamach na demokrację, daje świadectwo politycznego cynizmu. Będziemy jednak głosować za tą uchwałą z pełną świadomością sytuacji w jakiej jest ona uchwalana - oświadczył.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Trybunał Stanu Podatników, 2017-04-04 19:31:56

    Można mieć sto kart - ale to i tak nie zabezpiecza podatników przed marnotrawieniem ich pieniędzy... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/poznan-podziemne-kosze-na-smieci-przyklad-wyrzucania-pieniedzy-do-smieci,91986.html