PARTNER PORTALU
 • BGK

Poznań ma nowego honorowego obywatela. Została nim słynna archeolog

 • PAP/KDS    29 czerwca 2017 - 13:35
Poznań ma nowego honorowego obywatela. Została nim słynna archeolog
Prof. Hanna Kóćka-Krenz w czwratek (19 czerwca) odebrała tytuł honorowego obywatela Poznania (fot.usf.amu.edu.pl)

Prof. Hanna Kóćka-Krenz, archeolog, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w czwartek (29 czerwca) odebrała tytuł honorowego obywatela Poznania.
• - Nie stałabym dzisiaj w tym miejscu, gdyby nie życzliwość i wysiłek wielu osób, w tym także władz miasta i radnych miasta Poznania - mówiła podczas odebrania tytułu prof. Kóćka-Krenz. 

• W trakcie uroczystej sesji rady, wręczono również tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania. Wyróżniono nim cztery osoby.  

• W gronie honorowych obywateli stolicy Wielkopolski są m.in.: papież Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Gerard Labuda, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Hanna Suchocka.

Rada Miasta Poznania przyznała honorowe obywatelstwo prof. Kóćce-Krenz w uznaniu dla "wybitnych osiągnięć naukowych z zakresu archeologii historii wczesnego średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem prac badawczych na Ostrowie Tumskim w Poznaniu i odnalezienia rezydencji pierwszych Piastów".

Hanna Kóćka-Krenz odbyła studia magisterskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza z zakresu historii sztuki i z zakresu archeologii. Od 1973 roku była asystentem w Katedrze Archeologii UAM w Poznaniu. Od 1996 r. była profesorem nadzwyczajnym UAM. W grudniu 2011 r. uzyskała tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Jej zainteresowania naukowe dotyczą dwóch zasadniczych zagadnień związanych z problematyką europejskiego średniowiecza. Pierwsze to kwestia złotnictwa strefy bałtyckiej, zwłaszcza skandynawskiego i zachodniosłowiańskiego. Drugie zagadnienie obejmuje początki średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce, tzw. siedzib na nasypach oraz architektury monumentalnej. W 1999 roku zespół pod jej kierunkiem odnalazł na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu relikty palatium Mieszka I, później także fundamenty pałacowej kaplicy.

Odbierając tytuł Kóćka-Krenz podkreśliła, że to dla niej "wielka chwila, wielki honor i wielkie wyróżnienie". Dodała, że nie stałaby dzisiaj w tym miejscu, gdyby nie życzliwość i wysiłek wielu osób, w tym także władz miasta i radnych miasta Poznania, którzy wspierali jej badania. Jak mówiła, podczas badań na Ostrowie Tumskim spędziła 15 sezonów badawczych, "po 6 miesięcy w roku, to znaczy, 8 lat naszego życia, dzień w dzień na tym pięknym i znaczącym dla Poznania miejscu".

W gronie honorowych obywateli stolicy Wielkopolski są m.in.: papież Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Gerard Labuda, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Hanna Suchocka.

W trakcie uroczystej sesji wręczono także tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania. W tym roku tytułem tym uhonorowano twórcę poznańskich "Łejerów" Jerzego Hamerskiego, historyka sztuki prof. Jana Skuratowicza, wieloletniego rektora Uniwersytetu Artystycznego prof. Wojciecha Ryszarda Mullera, oraz prof. Marka Jemielity - wybitnego specjalistę w dziedzinie kardiochirurgii. Tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania trafił w tym roku także do Caritas Archidiecezji Poznańskiej. W trakcie sesji, oficjalnie wręczono także Nagrodę Naukową, Artystyczną i Sportową Miasta Poznania.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, w swoim wystąpieniu w trakcie sesji, podziękował radnym za współpracę i słowa konstruktywnej krytyki, bo - jak zaznaczył - "współdziałając z Państwem staram się realizować marzenia i oczekiwania Poznaniaków, aby nasze miasto stało się - po prostu - lepszym miejscem do życia".

"Mam jednocześnie świadomość, że część z państwa nie podziela mojej wizji Poznania" - mówił Jaśkowiak. Zaznaczył jednocześnie, że jest przekonany, że nie jest to "istotna bariera, ponieważ najważniejsza jest chęć działania. To w niej tkwi potencjał, ale także w poznaniakach, którzy inspirują nas pomysłami na miasto. To dla nich burzmy mury nieporozumień" - podkreślił prezydent.

Zaapelował także, by wyzbyć się "negatywnych emocji z szacunku do poznaniaków i z szacunku do siebie nawzajem". "Przed nami jeszcze wiele wyzwań i problemów, którym nie sprosta ani pojedyncza osoba ani klub. Stawimy im czoła razem" - dodał Jaśkowiak.

Uroczysta sesja rady miasta w poznańskim ratuszu zwoływana jest co roku 29 czerwca, w dniu święta patronów Poznania, świętych Piotra i Pawła. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.