PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań ma nowego honorowego obywatela. Została nim słynna archeolog

  • PAP/KDS    29 czerwca 2017 - 13:35
Poznań ma nowego honorowego obywatela. Została nim słynna archeolog
Prof. Hanna Kóćka-Krenz w czwratek (19 czerwca) odebrała tytuł honorowego obywatela Poznania (fot.usf.amu.edu.pl)

Prof. Hanna Kóćka-Krenz, archeolog, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w czwartek (29 czerwca) odebrała tytuł honorowego obywatela Poznania.
• - Nie stałabym dzisiaj w tym miejscu, gdyby nie życzliwość i wysiłek wielu osób, w tym także władz miasta i radnych miasta Poznania - mówiła podczas odebrania tytułu prof. Kóćka-Krenz. 

• W trakcie uroczystej sesji rady, wręczono również tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania. Wyróżniono nim cztery osoby.  

• W gronie honorowych obywateli stolicy Wielkopolski są m.in.: papież Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Gerard Labuda, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Hanna Suchocka.

Rada Miasta Poznania przyznała honorowe obywatelstwo prof. Kóćce-Krenz w uznaniu dla "wybitnych osiągnięć naukowych z zakresu archeologii historii wczesnego średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem prac badawczych na Ostrowie Tumskim w Poznaniu i odnalezienia rezydencji pierwszych Piastów".

Hanna Kóćka-Krenz odbyła studia magisterskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza z zakresu historii sztuki i z zakresu archeologii. Od 1973 roku była asystentem w Katedrze Archeologii UAM w Poznaniu. Od 1996 r. była profesorem nadzwyczajnym UAM. W grudniu 2011 r. uzyskała tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Jej zainteresowania naukowe dotyczą dwóch zasadniczych zagadnień związanych z problematyką europejskiego średniowiecza. Pierwsze to kwestia złotnictwa strefy bałtyckiej, zwłaszcza skandynawskiego i zachodniosłowiańskiego. Drugie zagadnienie obejmuje początki średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce, tzw. siedzib na nasypach oraz architektury monumentalnej. W 1999 roku zespół pod jej kierunkiem odnalazł na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu relikty palatium Mieszka I, później także fundamenty pałacowej kaplicy.

Odbierając tytuł Kóćka-Krenz podkreśliła, że to dla niej "wielka chwila, wielki honor i wielkie wyróżnienie". Dodała, że nie stałaby dzisiaj w tym miejscu, gdyby nie życzliwość i wysiłek wielu osób, w tym także władz miasta i radnych miasta Poznania, którzy wspierali jej badania. Jak mówiła, podczas badań na Ostrowie Tumskim spędziła 15 sezonów badawczych, "po 6 miesięcy w roku, to znaczy, 8 lat naszego życia, dzień w dzień na tym pięknym i znaczącym dla Poznania miejscu".

W gronie honorowych obywateli stolicy Wielkopolski są m.in.: papież Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Gerard Labuda, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Hanna Suchocka.

W trakcie uroczystej sesji wręczono także tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania. W tym roku tytułem tym uhonorowano twórcę poznańskich "Łejerów" Jerzego Hamerskiego, historyka sztuki prof. Jana Skuratowicza, wieloletniego rektora Uniwersytetu Artystycznego prof. Wojciecha Ryszarda Mullera, oraz prof. Marka Jemielity - wybitnego specjalistę w dziedzinie kardiochirurgii. Tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania trafił w tym roku także do Caritas Archidiecezji Poznańskiej. W trakcie sesji, oficjalnie wręczono także Nagrodę Naukową, Artystyczną i Sportową Miasta Poznania.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, w swoim wystąpieniu w trakcie sesji, podziękował radnym za współpracę i słowa konstruktywnej krytyki, bo - jak zaznaczył - "współdziałając z Państwem staram się realizować marzenia i oczekiwania Poznaniaków, aby nasze miasto stało się - po prostu - lepszym miejscem do życia".

"Mam jednocześnie świadomość, że część z państwa nie podziela mojej wizji Poznania" - mówił Jaśkowiak. Zaznaczył jednocześnie, że jest przekonany, że nie jest to "istotna bariera, ponieważ najważniejsza jest chęć działania. To w niej tkwi potencjał, ale także w poznaniakach, którzy inspirują nas pomysłami na miasto. To dla nich burzmy mury nieporozumień" - podkreślił prezydent.

Zaapelował także, by wyzbyć się "negatywnych emocji z szacunku do poznaniaków i z szacunku do siebie nawzajem". "Przed nami jeszcze wiele wyzwań i problemów, którym nie sprosta ani pojedyncza osoba ani klub. Stawimy im czoła razem" - dodał Jaśkowiak.

Uroczysta sesja rady miasta w poznańskim ratuszu zwoływana jest co roku 29 czerwca, w dniu święta patronów Poznania, świętych Piotra i Pawła. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.