PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań ma pełnomocnika ds. interwencji lokatorskich

  • JS    10 marca 2017 - 21:28
Poznań ma pełnomocnika ds. interwencji lokatorskich
Magdalena Górska jest absolwentką pedagogiki resocjalizacyjnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. (fot. poznan.pl)

Magdalena Górska została pełnomocniczką prezydenta Poznania ds. interwencji lokatorskich.
- Nowe obowiązki Magdaleny Górskiej to nie będzie praca za biurkiem. Moją intencją jest, żeby była aktywna w mieście. Jeśli zajdzie taka potrzeba ma natychmiast interweniować w terenie, najbliżej potrzebujących - wyjaśnia Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Jednym z pierwszych zadań nowej pełnomocniczki będzie stworzenie i określenie - w porozumieniu z zastępcą prezydenta Poznania Tomaszem Lewandowskim - planu działania i ścieżek współpracy w zakresie reguł postępowania przy interwencjach i eksmisjach poprzez nawiązanie kontaktów z przedstawicielami organizacji pozarządowych, policją, MOPR czy Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

- W sytuacjach kryzysowych żaden mieszkaniec naszego miasta nie powinien być pozostawiony samemu sobie. Rolą wspólnoty samorządowej jest wspierać mieszkańców w trudnych sytuacjach - mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Tomasz Lewandowski przekonuje także, że jednym z najważniejszych zadań pełnomocnika będzie stworzenie procedur i przekazanie ich funkcjonariuszom różnych służb, którzy w przypadku np. czyszczenia kamienic będą podejmowali zdecydowane i szybkie działania.

- Instytucje publiczne nie mogą być w takich sytuacjach biernym i bezsilnym obserwatorem łamania podstawowych praw lokatorskich. Nie będzie więcej pobłażania dla czyścicieli kamienic - zapewnia prezydent Lewandowski.

Do zadań pełnomocniczki będzie należało także m.in. rozwiązywanie konfliktowych sytuacji między najemcami lokali prywatnych a ich właścicielami, jak również podejmowanie uzasadnionych interwencji w ochronie praw lokatorów wspólnoty samorządowej Miasta Poznania.

- Moim zadaniem będzie udzielanie szeroko rozumianego wsparcia lokatorom, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Obejmuje ono zarówno uczestnictwo w procesie eksmisyjnym, jak i pomoc w ich kontaktach z wynajmującymi oraz z instytucjami zewnętrznymi, tj. organami ścigania, sądami, komornikami, dostawcami mediów - mówi Magdalena Górska. - Będę też odpowiedzialna za zorganizowanie wsparcia prawnego dedykowanego pomocy w sprawach lokalowych.

Zakres obowiązków pełnomocnika ds. interwencji lokatorskich obejmuje ponadto działania edukacyjne i informacyjne. Ich celem jest upowszechnianie zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących wiedzy nt. zasad najmu lokali mieszkalnych i ochrony praw lokatorów. W planach jest m.in. organizowanie szkoleń dla pracowników organizacji pozarządowych i instytucji w zakresie ochrony praw lokatorów oraz wypracowanych procedur interwencyjnych. Pełnomocniczka będzie też prowadziła działania skierowane bezpośrednio do poznaniaków.

- Chcę wyjść do ludzi, żeby wiedzieli, że jestem gotowa im pomóc. Oraz że urząd to nie jest skostniała instytucja, a ja jestem po to, żeby wskazać drogę rozwiązania problemów.

Celem pracy pełnomocnik Magdaleny Górskiej jest rozpowszechnianie wiedzy na temat tego, jak uniknąć kumulacji zadłużeń prowadzących do eksmisji i bezdomności. Utworzony też zostanie specjalny wortal - dedykowana sprawom lokalowym strona internetowa. W porozumieniu z Biurem Spraw Lokalowych powstanie też folder informacyjny w zakresie możliwości uzyskania lokali mieszkalnych i socjalnych. Planowana jest także kampania informacyjna skierowanej do różnych grup społecznych "od studenta po seniora".

Magdalena Górska jest absolwentką pedagogiki resocjalizacyjnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła też studia podyplomowe w zakresie pomocy psychologicznej i zarządzania zasobami ludzkimi oraz szereg kursów dotyczących mediacji, negocjacji w sytuacjach konfliktowych, procesu pomagania i komunikacji. Jako pedagog-terapeuta uczestniczyła w Programie Pomocy dla Rodzin Wielodzietnych z Problemem Alkoholowym przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Karierę w samorządzie rozpoczęła kilka lat temu. W latach 2009-2011 pracowała na stanowisku specjalisty ds. uzależnień w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. Zajmowała się szeroko pojętą tematyką rozwiązywania problemów alkoholowych, profilaktyki przemocy oraz współpracą z organizacjami pozarządowymi realizującymi zadania Miasta. Posiada doświadczenie w organizacji sympozjów, konferencji dotyczących różnych dziedzin tematyki społecznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.