PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań. Nowy podział okręgów wyborczych kością niezgody

  • PAP/KDS    26 lutego 2018 - 18:29
Poznań. Nowy podział okręgów wyborczych kością niezgody
- Prezydent przedstawił wariant, o którym można powiedzieć, że został wyciągnięty z kapelusza - komentują radni PiS. (Fot. Shutterstock.com)

Prawo i Sprawiedliwość nie godzi się na zaproponowany przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta podział okręgów wyborczych. Ich zdaniem jest on mało racjonalny i faworyzuje ruchy miejskie.
  • Po tegorocznych wyborach samorządowych Rada Miasta Poznania będzie liczyła 34 radnych, obecnie jest ich 37.
  • Mniejsza liczba radnych jest efektem kurczącej się liczby osób zameldowanych w stolicy Wielkopolski. 
  • Zdaniem radnych PiS sam Jaśkowiak (PO) nie ukrywa, że dzięki zaproponowanemu podziałowi Poznania na okręgi wyborcze, chce zwiększyć szanse ruchów miejskich i lewicy.

Kolejne zmiany wprowadza nowelizacja Kodeksu wyborczego, przez co w Poznaniu zmieni się liczba okręgów i ich podział.

Dotychczas w stolicy Wielkopolski obowiązywało 7 okręgów, w tym dwa 6-mandatowe, oraz pięć 5-mandatowych. Według prezydenckiej propozycji, w mieście utworzonych byłoby 6 okręgów, w tym dwa 5-mandatowe i cztery 6-mandatowe.

W poniedziałek (26.02) na konferencji prasowej tę koncepcję skrytykowali przedstawiciele poznańskiego PiS. Ich zdaniem zaproponowany podział wiąże się z dużymi zmianami terytorialnymi, nie uwzględnia też specyfiki historycznej i geograficznej poszczególnych części miasta.

Czytaj więcej: PKW chce spotkania z szefem MSWiA. Chodzi o pieniądze na wybory

- Prezydent przedstawił wariant, o którym można powiedzieć, że został wyciągnięty z kapelusza. Zaproponowany podział to jest nieszczęście, które obrazuje nieszczęście zarządzania Poznaniem: podejmuje się decyzje bez wyraźnego wskazania przesłanek, bez przeprowadzenia racjonalnej analizy, nie mówiąc o jakiejkolwiek dyskusji - powiedział poseł PiS Tadeusz Dziuba.

Radny Jan Sulanowski przypomniał, że na początku lutego Jacek Jaśkowiak napisał na portalu społecznościowym, że "wyzwaniem jest przeforsowanie w Poznaniu czterech okręgów sześciomandatowych i dwóch pięciomandatowych", bo to "zwiększy szanse zarówno ruchów miejskich, jak i lewicy". Radny Adam Pawlik dodał, że zaproponowane przez prezydenta zmiany skutkować będą tym, że w wielu przypadkach w jednym okręgu połączone zostaną osiedla bez jakiejkolwiek wspólnoty interesów.

W opinii przedstawicieli PiS, istnieją możliwości takiego opracowania nowego podziału miasta na okręgi wyborcze, by zmiany, w porównaniu ze stanem obecnym, były jak najmniejsze. Radni PiS w ciągu najbliższych dni mają przedstawić kilka propozycji podziału okręgów wyborczych, które będą respektować m.in. czynniki geograficzne, historyczne i przyzwyczajenia poznaniaków.×
KOMENTARZE (1)

  • des, 2018-02-27 15:00:10

    Ale kto to powiedział: wygrajcie wybory, to będziecie ustalać reguły....? Jaśkowiak póki co jest tym wygranym, także kochani członkowie partii PiS nie przenoście zwyczajów sejmowych do samorządów, gdzie większości nie macie.