PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań. "Podwójna" dekomunizacja przez niedopatrzenie

  • PAP/KDS    15 grudnia 2017 - 17:40
Poznań. "Podwójna" dekomunizacja przez niedopatrzenie
Zgodnie z ustawą, zmian powinny dokonać samorządy, a jeśli tego nie uczyniły w przewidzianym terminie (do 2 grudnia br.), do zmiany nazw ma prawo wojewoda, wydając zarządzenie zastępcze (fot. UM Poznań)

Stanisław Kasznica będzie patronem dotychczasowej ulicy 9 Maja w Poznaniu – zdecydował w piątek wojewoda wielkopolski. W związku z obowiązywanie tzw. ustawy dekomunizacyjnej, miała ona nosić imię Kazimierza Spornego, ale okazało się, że pilot ma już w stolicy Wielkopolski swoją ulicę.
W środę (13.12) Zbigniew Hoffmann poinformował na konferencji prasowej, że nowych patronów będzie miało 51 zdekomunizowanych ulic w Wielkopolsce. W samym Poznaniu nazwy zmieniają cztery ulice.

Wojewoda podał m.in., że poznańska ulica 9 Maja będzie nosić imię urodzonego w Poznaniu pilota Kazimierza Spornego. Tymczasem okazało się, że decyzją poznańskich radnych, w maju 2017 roku ul. Spornego zastąpiła dotychczasową ulicę Armii Ludowej. Uchwała została przyjęta w związku z realizacją tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Rzecznik wojewody Tomasz Stube poinformował, że Hoffmann zmienił w piątek (15.12) swoje zarządzenie zastępcze wydane 13 grudnia. - Tym samym ulicy 9 Maja nadano nazwę Stanisława Kasznicy, która będzie obowiązywała od dnia 28 grudnia 2017 r. Wprowadzone zmiany wykluczają możliwość wystąpienia sytuacji, w której dwie różne ulice, w dwóch różnych lokalizacjach miasta Poznania nosiłyby tę samą nazwę - podał Stube.

Ppłk Stanisław Kasznica był ostatnim dowódcą Narodowych Sił Zbrojnych.

Decyzją wojewody, w Poznaniu ulica 23 Lutego otrzymała nazwę por. Janiny Lewandowskiej, córki generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, dowódcy powstania wielkopolskiego. Ulica nosząca imię działacza robotniczego, członka KPP Marcina Chwiałkowskiego zmieni nazwę na Jana Spychalskiego, zaś al. Braterstwa Broni zostanie przemianowana na ulicę gen. Stanisława Sosabowskiego.

Decyzja o zmianie nazw ulic to efekt realizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.

Zgodnie z ustawą, zmian powinny dokonać samorządy, a jeśli tego nie uczyniły w przewidzianym terminie (do 2 grudnia br.), do zmiany nazw ma prawo wojewoda, wydając zarządzenie zastępcze. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • BT, 2017-12-15 18:03:21

    Pomijając pomyłkę, trochę to głupie, że nazywa się ulicę Spornego, podczas gdy w Poznaniu jest ulica Sporna. Będzie przez to trochę pomyłek...