PARTNER PORTALU
 • BGK

Poznań powalczy z rasizmem, sfinansuje in vitro

 • MIW    16 lutego 2016 - 13:57
Poznań powalczy z rasizmem, sfinansuje in vitro
Prezydent Jaśkowiak wziął udział w debacie „Wolne miasto Poznań. (Fot. : www.selfgov.gov.pl)

• Czy młodych przyciągną do Poznania tanie mieszkania komunalne i zabiegi in vitro?
• Prezydentowi miasta nie podoba się postawa władz Lecha Poznań względem kibiców. 
• Jaśkowiak skłonny jest symbolicznie ułaskawić pierwszą, spaloną w Polsce czarownicę.
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania potwierdził, że chce, aby stolica Wielkopolski dołączyła do grona miast finansujących zabiegi in vitro. Zapowiedział to podczas debaty „Wolne miasto Poznań, która 15 lutego odbyła się w Teatrze Ósmego Dnia. W jej trakcie zapowiedział też wydarzenie kulturalne, które odnosić się ma do tematyki rasizmu.

Relację z debaty przedstawia serwis Wirtualna Polska. Jak można w nim przeczytać, najwięcej miejsca poświęcono kwestiom światopoglądowym i politycznym. Prezydent Poznania wziął bowiem udział w Marszu Równości, zaś w dotyczących nieruchomości rozmowach z Kościołem prezentuje twardą postawę.

Najwyraźniej nie wszystkim się to podoba, bo przed tygodniem po raz kolejny ktoś na murze przed domem Jaśkowiaka napisał słowo „zdrajca”. Zdaniem prezydenta to odbicie coraz bardziej zaostrzającego się sporu politycznego w Polsce. To właśnie w wypowiedziach polityków, a także atmosferze na piłkarskich stadionach prezydent upatruje źródeł rasistowskich ataków, do jakich w ostatnich miesiącach doszło w Poznaniu. Przypomniał, że choć jesienią na stadionie Lecha Poznań skandowano „Islamista – brudna k...a, nam Polakom nie dorówna!”, to władze klubu broniły kibica, który zaintonował to hasło.

- Dziwię się prezesowi Lecha, który najwyraźniej boi się, że jeżeli zacznie walczyć z rasizmem, to stadion będzie pusty. Ja sam na mecze Lecha nie chodzę, bo nie zamierzam słuchać tego typu wyzwisk, wolę wybrać się do teatru – powiedział Jaśkowiak. Zapowiedział też, że już niebawem odbędzie się wydarzenie kulturalne, które zajmie się „tym problemem”.

Jaśkowiak uważa, że stanowcza walka z rasizmem ma pokazywać stolicę Wielkopolski jako miasto otwarte i tolerancyjne, co z kolei zachęci młodych ludzi do osiedlania się w nim. Temu samemu ma służyć budowa tanich mieszkań komunalnych oraz finansowanie zabiegów in vitro.

- Finansowanie tego typu zabiegów ma być elementem naszej polityki prorodzinnej. Skoro rząd się z tego wycofuje, muszą to na siebie wziąć samorządy. Będziemy szukać większości w Radzie Miasta dla poparcia tego pomysłu – zapowiedział prezydent.

Jak donosi WP w trakcie debaty pojawiły się także wątki dość niecodzienne – za takie można bowiem uznać pytanie o możliwość symbolicznego ułaskawienia przez prezydenta pierwszej kobiety, którą w Polsce spalono na stosie z powodu oskarżenia jej o czary (wydarzyło się to w 1511 r.). Jaśkowiak stwierdził, że co prawda narazi się na zarzut, iż zamiast remontem Kaponiery zajmuje się ułaskawianiem czarownic, ale jeśli dla pytającej sprawa jest aż tak ważna, to on jest na tak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Jasiu, 2016-02-19 15:22:05

  Szacunek dla takiego Prezydenta. Pełne poparcie dla takiej postawy !
 • em, 2016-02-18 09:07:31

  Nie ma na co wydać pieniędzy, tylko na tę zbrodniczą metodę in vitro? Myślę że wielu Poznaniakow jest temu przeciwnych
 • Poznanianka, 2016-02-16 15:51:46

  Jaśkowiak-urzędnik publiczny wybrany w demokratycznych wyborach nawołuje poznaniaków do uczestnictwa w marszach KODu i sam w nich uczestniczy ! To jakieś kuriozum ! Jest to możliwe, bo słyszałam,że słucha porad jakiegoś biznesmena ,który bardzo dorobił się na funduszach unijnych i porusza również m...otywacją posłanki z Poznania.KOD i Nowoczesna są pod wpływem prywatnych i długofalowych interesów takich ludzi. Żałuję,że na niego głosowałam ! Niech się nie sili na jakąś walkę z rasizmem, bo akcja budzi reakcję i może osiągnąć efekt odwrotny. Klasa wymaga zachowania neutralności.  rozwiń