PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań przyjął Program Polityki Senioralnej na lata 2017-2021

  • PAP/JS    17 października 2017 - 20:53
Poznań przyjął Program Polityki Senioralnej na lata 2017-2021
Władze miasta podkreśliły, że Poznań już od niemal 15 lat podejmuje różne inicjatywy na rzecz poprawy jakości życia seniorów (fot. pixabay.com)

Budowa Centrum Opieki Senioralnej i Centrum Opieki Paliatywnej, a także wspieranie dotychczasowych inicjatyw skierowanych do seniorów - to główne założenia przyjętego programu "Polityki Senioralnej Miasta Poznania na lata 2017-2021".
• Władze miasta podkreśliły, że Poznań już od niemal 15 lat podejmuje różne inicjatywy na rzecz poprawy jakości życia seniorów.

• W ubiegłym roku, ramach realizacji polityki senioralnej, Miasto Poznań zleciło realizację 71 projektów skierowanych do poznańskich seniorów, na które przekazano środki finansowe w wysokości 1,3 mln zł.

Dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania Magdalena Pietrusik-Adamska podkreśliła, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego, obejmujących stan i strukturę demograficzną Poznania w 2016 roku, wskaźnik tzw. starości demograficznej w mieście wynosi 19,1 proc. Dodała, że według danych GUS, w stolicy Wielkopolski mieszka obecnie ponad 143 tys. osób w wieku 60+.

"Kolejne pokolenia żyją coraz dłużej, konieczne staje się więc podejmowanie działań, które przyczynią się do tego, by okres późnej dorosłości był czasem, w którym seniorzy mogą jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, satysfakcjonującymi kontaktami społecznymi, także poza własną rodziną i możliwie długo zachować niezależność psychiczną, fizyczną i społeczną (...) Konieczna jest również dbałość o to, by utrwalać znaczenie starszych mieszkańców Poznania i ich miejsce w społecznej hierarchii" - podkreśliła.

Jak dodała, założeniem polityki senioralnej Miasta Poznania jest tworzenie warunków do rozwoju i życia najstarszego pokolenia "poprzez działania realizowane w szczególności w zakresie przestrzeni publicznych i budynków, transportu, mieszkalnictwa, partycypacji społecznej, szacunku i inkluzji społecznej, partycypacji obywatelskiej i zatrudnienia, komunikacji i informacji, usług społecznych i służby zdrowia".

"Obok trwających prac zespołu zorganizowano warsztaty fokusowe z najstarszymi mieszkańcami Poznania, podczas których seniorzy mieli możliwość przedstawienia swoich potrzeb i oczekiwań oraz zaproponowania działań, które będą czyniły miasto bardziej przyjaznym starzeniu się. W spotkaniach brali udział również przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, pracujący z seniorami oraz na ich rzecz. Zebrane materiały poddane były analizie przez podzespoły zadaniowe i wykorzystane w toku prac" - zaznaczyła Pietrusik-Adamska.

Założenia programu "Polityki Senioralnej Miasta Poznania na lata 2017-2021" opierają się m.in. na dostosowaniu transportu miejskiego i mieszkalnictwa do potrzeb osób starszych, a także na zwiększeniu dostępu do usług medycznych, opiekuńczych i społecznych.

Wśród głównych założeń programu, znalazła się m.in. budowa Centrum Opieki Senioralnej i Centrum Opieki Paliatywnej. W programie podkreślono także, że Miasto chce nadal wspierać dotychczasowe inicjatywy, realizowane z powodzeniem i cieszące się popularnością wśród samych seniorów.

Władze miasta podkreśliły, że Poznań już od niemal 15 lat podejmuje różne inicjatywy na rzecz poprawy jakości życia seniorów; od 2007 roku w Poznaniu działa m.in. Rada Seniorów, na terenie miasta utworzono także m.in. Zespół Dziennych Domów Pomocy, a także mieszkania chronione i Domy Pomocy Społecznej, w których seniorzy także mogą uzyskać pomoc i wsparcie.

W grudniu 2009 roku utworzono z kolei Centrum Inicjatyw Senioralnych, którego celem jest poprawa jakości życia seniorów, w tym zwiększenie ich uczestnictwa w życiu społecznym w obszarze: edukacji, zdrowia, kultury i sztuki.

Wśród działań, jakie wspiera miasto, jest także inicjatywa "Trenera Senioralnego", czyli bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych m.in. dla osób po 55. roku życia, oraz program "Złota Rączka dla Seniora", w ramach którego seniorzy mogą liczyć na bezpłatną pomoc przy drobnych, domowych usterkach.

W ubiegłym roku, ramach realizacji polityki senioralnej, Miasto Poznań zleciło realizację 71 projektów skierowanych do poznańskich seniorów, na które przekazano środki finansowe w wysokości 1,3 mln zł.

W lipcu ubiegłego roku Poznań został przyłączony do sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia, skupiającej miasta otwarte na potrzeby osób starszych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Marian Szydłowski, 2017-10-19 16:08:48

    "...byłem głodny, a Wy utworzyliście komitet, bu rozpatrzyć kwestie głodu!..... byłem bezdomny! a Wy sporządziliście raport o moich ciężkich warunkach!... byłem chory! a Wy zorganizowaliście seminarium na temat ludzi pokrzywdzonych przez los!.. Przeanalizowaliście wszystkie aspekty mojego po...łożenia, a mimo to nadal jestem głodny, bezdomny i chory!" Mam pytanie! czy Wy Panowie i Panie z PO kiedyś zejdziecie na ziemię? do zwykłych szarych ludzi, do Seniorów by się dowiedzieć w czym mogliście byście być pomocni!?....z takim właśnie programem już przegraliście wybory! a tak na marginesie, te projekty "Centrów" są tak potrzebne jak dziwce majtki! bardziej medialnie Wam jak Seniorom! bo niby jakie tłumy Seniorów szturmują drzwi! - pochwalcie się statystyką!  rozwiń