PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań uruchamia "Mobilny autobus" dla bezdomnych

  • PAP/PSZ    24 listopada 2017 - 11:49
Poznań uruchamia "Mobilny autobus" dla bezdomnych
W Poznaniu znajduje się 1 tys. - 1,3 tys. osób bezdomnych. (Fot. A_Lesik / Shutterstock.com)

Do 15 marca osoby bezdomne w Poznaniu mogą uzyskać wsparcie w ramach programu "Mobilny autobus”. W specjalnie przystosowanym i oznaczonym autobusie mogą otrzymać ciepłe posiłki i pomoc przedmedyczną.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu (MOPR) poinformował, że projekt realizowany jest między listopadem a marcem; autobus wyjeżdża z pomocą cztery razy w tygodniu po cztery godziny. Przedsięwzięcie obejmuje zapewnienie ciepłego posiłku i napoju, pomoc przedmedyczną, pomoc w uzyskaniu schronienia w placówkach dla osób bezdomnych, oraz pomoc w dotarciu do placówek.

Rzeczniczka MOPR Lidia Leońska poinformowała, że wykorzystywany w programie, specjalnie przystosowany autobus zatrzymuje się w różnych częściach miasta po to, by z pomocy mogli skorzystać np. mieszkańcy koczowisk. Jak dodała, jednorazowo autobus odwiedza od kilkunastu do kilkudziesięciu osób.

Informacje o kolejnych wyjazdach autobusu zamieszczane są na stronie internetowej MOPR. Rozpowszechnianiem informacji wśród bezdomnych zajmują się straż miejska i policja, ale także pracownicy schronisk i ogrzewalni, gdzie bezdomni znajdują bieżącą pomoc.

"Również same osoby bezdomne przekazują sobie informacje o tym, gdzie i o jakiej porze będzie stał autobus z pomocą. Pogoda jest na razie łaskawa, ale wiem, że nawet gdy jest ciepło, osoby potrzebujące przychodzą do autobusu, żeby się posilić, czy po pomoc medyczną" - powiedziała Leońska.

Program realizowany jest przez Stowarzyszenie "Pogotowie Społeczne" oraz Stowarzyszenie "Dom Pomocna Dłoń". Miasto przekaże na ten cel w 2017 i 2018 r. w sumie 124 tys. zł.

Według szacunków, w Poznaniu znajduje się 1 tys. - 1,3 tys. osób bezdomnych. W około 100 koczowiskach na terenie miasta przebywa około 200 - 230 bezdomnych. Ze schronisk korzysta około 600 osób. W Poznaniu działa też ogrzewalnia dla osób bezdomnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.