PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Urząd ma nowy pomysł na komunikację z osobami niesłyszącymi

  • JS    13 lutego 2017 - 21:53
Poznań: Urząd ma nowy pomysł na komunikację z osobami niesłyszącymi
Film UMP z napisami (fot. poznan.pl)

• Wszystkie filmy tworzone przez Urząd Miasta Poznania będą zawierały napisy dla osób niedosłyszących.
• Takie rozwiązanie ułatwi sporej części mieszkańców odbiór ważnych informacji, dotyczących pracy i działań urzędników.
Zgodnie z ustawą o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, wszystkie publiczne strony internetowe muszą być dostępne dla różnych użytkowników - także tych borykających się z różnymi niepełnosprawnościami.

- Wiele instytucji w Polsce wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest wprowadzenie w swoich komunikatach ułatwień dla osób niepełnosprawnych. Chcemy zmienić ten stan i zacząć praktykować coś, co w Europie jest już standardem. Dlatego w filmach, tworzonych przez Urząd Miasta Poznania, będą napisy dla osób niedosłyszących - wyjaśnia Tomasz Lisiecki, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta UMP.

Napisy będą istotnym punktem w komunikacji urzędu z osobami niesłyszącymi.

- Instytucje publiczne coraz chętniej sięgają po nowoczesne technologie, by za ich pośrednictwem uprościć i przyspieszyć komunikowanie się z mieszkańcami. Tym bardziej cieszy fakt, że wykorzystują one coraz to inne metody w kontakcie z osobami, które borykają się z różnymi niepełnosprawnościami. Pamiętajmy, że organy publiczne mają szczególny obowiązek zapewnić im dostęp do informacji przekazywanej w taki sposób, aby odpowiadała ich zróżnicowanym potrzebom - mówi Dorota Potejko, pełnomocnik prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych.

Urząd  każdego miesiąca tworzy ok. 5 filmów, które dotyczą różnych zagadnień i wydarzeń organizowanych w mieście. Zamieszczane są one na wielu kanałach informacyjnych - począwszy od strony poznan.pl, a skończywszy na portalach społecznościowych Miasta Poznania. Warto dodać, że oba oficjalne serwisy miejskie - portal poznan.pl oraz Biuletyn Informacji Publicznej - spełniają zalecenia WCAG 2.0, dotyczące zapewnienia dostępności dla wszystkich osób mających, m.in. z powodów zdrowotnych, problemy z odbiorem treści zamieszczanych w Internecie.

- Problem przystosowania różnych stron i komunikatów do potrzeb osób niepełnosprawnych jest wciąż olbrzymi. Poznań ma się tu jednak czym pochwalić, bo sama strona urzędu jest pod tym względem naprawdę funkcjonalna. Jeśli chodzi o same napisy pod filmami zamieszczanymi przez magistrat to pomysł jest niezwykle ważny. Taka inicjatywa cieszy i jest bardzo potrzebna. Dobrze jest robić krok do przodu i być może niebawem na takich filmach pojawią się również tłumacze migowi - mówi Eunika Lech, prezes Fundacji Pomocy Osobom Niesłyszącym ,,TON".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.