PARTNER PORTALU
 • BGK

Poznań: Wicepremier Gliński otworzył wystawę w stolicy Wielkopolski

 • PAP    8 kwietnia 2016 - 22:05
Poznań: Wicepremier Gliński otworzył wystawę w stolicy Wielkopolski
Według twórców ekspozycji, prezentowany wybór dzieł niemal wyłącznie dotyczy sztuki sakralnej, ale pomyślany został w taki sposób, by ukazać rolę Kościoła jako obecnego od początku polskiej państwowości. (fot.:twitter.com/mkidn)

• Wicepremier Piotr Gliński otworzył w piątek (8 kwietnia) w Poznaniu wystawę „Imagines Medii Aevi”.
• Ekspozycja w Muzeum Narodowym, poświęcona sztuce średniowiecznej z okresu od 966 do ok. 1530 roku, przygotowana została z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
- To wystawa, która świadczy, może w najlepszy sposób, właśnie poprzez sztukę, poprzez to wszystko, co zostało stworzone przez 1000 lat (…) o polskim chrześcijaństwie, o naszej historii i o tym pięknym jubileuszu rocznicy 1050-lecia polskiego chrztu. Chrztu, który uformował nas jako społeczeństwo, jako państwo, jako kraj i wspólnotę polityczną należącą do zachodniej sfery cywilizacji - mówił w Poznaniu podczas wieczornego wernisażu, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

- Pamiętajmy zawsze, że zawdzięczamy to chrześcijaństwu i zawdzięczamy to także tym pięknym dziełom, które będziemy mogli dzisiaj obejrzeć - dodał.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaznaczył podczas uroczystości, że wystawa nie tylko wpisuje się w obchody jubileuszu, ale i jest ich idealnym uzupełnieniem.

- To jest coś, co jest zawsze wzruszające - popatrzeć na Kościół jako na tę wspólnotę kulturotwórczą, która bez środków przechowała przez setki lat arcydzieła. Praktycznie, gdy każdy domaga się budżetu i jednocześnie zapewnionej gwarancji, tutaj bez żadnych gwarancji, bez żadnych budżetów Kościół przechował niezwykłe dobro - powiedział abp Gądecki.

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział m.in. wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski i b. premier Hanna Suchocka.

Założeniem wystawy jest ukazanie bogactwa sztuki średniowiecza w oparciu o wybór dzieł przechowywanych w zbiorach państwowych i kościelnych w Polsce. Złoży się na nią ok. 100 eksponatów - rzeźb, obrazów, obiektów rzemiosła i detali architektonicznych. Skarby sprowadzone do Poznania z całej Polski podziwiać będzie można w Muzeum Narodowym do 17 lipca.

Jak podkreślają autorzy ekspozycji, na średniowiecze przypadała przeszło połowa naszej państwowej historii - to czas, kiedy ostatecznie wykształciła i utrwaliła się polska państwowość i z którego wyrasta polska tożsamość.

- Tej wystawy, przy okazji 1050-lecia chrztu Polski, nie mogło nie być. Zasadniczym kryterium doboru obiektów była przede wszystkim jakość artystyczna, pokazanie tego, że w tej pierwszej połowie naszego tysiąclecia pojawiały się znakomite dzieła sztuki - powiedział w piątek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Wojciech Suchocki.

Według twórców ekspozycji, prezentowany wybór dzieł niemal wyłącznie dotyczy sztuki sakralnej, ale pomyślany został w taki sposób, by ukazać rolę Kościoła jako obecnego od początku polskiej państwowości kustosza zabytków i równoległego, obok państwa, opiekuna bezcennych zasobów kultury.

Część obiektów pochodzi z czasów bliskich chrztowi Mieszka I; na ekspozycji prezentowana jest m.in. biżuteria, jaką nosili ówcześni Polacy, zgromadzono też krzyże relikwiarzowe używane przez duchownych.

Wśród najcenniejszych i najciekawszych dzieł prezentowanych w muzeum jest m.in. pochodząca ze zbiorów wawelskich włócznia św. Maurycego, tzw. "miecz św. Piotra" z katedry poznańskiej, stilus (rylec) z Giecza z przełomu X/XI w. czy uchodząca za najstarszą drewnianą rzeźbę maryjną w Polsce, powstała prawdopodobnie w XII w., Madonna z Ołoboku.

W formie prezentacji wideo na wystawie znalazł się też krucyfiks Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie.

- Choć mamy tu inne jego dzieła, zaś inspirację jego sztuką można odnaleźć w wielu obiektach znajdujących się na tej wystawie, to jednak uznaliśmy za słuszne, by to zupełnie niezwykłe dzieło przynajmniej w filmowym obrazie znalazło się także na naszej ekspozycji. To najwspanialszy krucyfiks w historii sztuki europejskiej, tym samym także światowej - powiedział Suchocki.

Akcentem kończącym wystawę jest dzieło sztuki współczesnej, kompozycja Stefana Gierowskiego "Malowanie dziesięciorga przykazań.

Dyrektor muzeum podkreślił, że przygotowania do prezentacji ekspozycji trwały zaledwie kilka miesięcy i nie udałoby się zgromadzić tylu bezcennych dzieł bez pomocy Kościoła i osobistego zaangażowania metropolity poznańskiego abp. Gądeckiego.

Wystawa "Imagines Medii Aevi" (z łac. "Obrazy średniowiecza") odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.