PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Wojewoda z wojskiem będą na osobnych obchodach rocznicy powstania

  • PAP/JS    14 grudnia 2016 - 18:31
Poznań: Wojewoda z wojskiem będą na osobnych obchodach rocznicy powstania
Zbigniew Hoffmann nie weźmie udziału w uroczystościach organizowanych przez wielkopolski samorzą (Fot. : www.poznan.uw.gov.pl)

• 27 grudnia wojewoda wielkopolski zorganizuje osobne uroczystości z okazji 98. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego; odbędą się one poza Poznaniem i będą miały wojskową asystę.
• To reakcja na decyzję marszałka województwa, który na centralnych obchodach w Poznaniu z wojskowej asysty zrezygnował.
Rocznicowe obchody 98. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego odbędą się 26 i 27 grudnia w Poznaniu oraz 28 grudnia w Warszawie. Główne uroczystości odbędą się przy poznańskim pomniku Powstańców Wielkopolskich - w rocznicę wybuchu powstania, przypadającą 27 grudnia. Marszałek województwa Marek Woźniak poinformował w zeszłym tygodniu, że w ich trakcie asysty wojskowej nie będzie, bo wiązałoby się to z odczytaniem tzw. apelu smoleńskiego. Decyzję marszałka krytykował wojewoda Zbigniew Hoffmann.

W środę rzecznik wojewody Tomasz Stube potwierdził pojawiające się wcześniej informacje, że Zbigniew Hoffmann nie weźmie udziału w uroczystościach organizowanych przez wielkopolski samorząd. Jak mówił, w tym samym czasie w jednym z miast w regionie odbędą się uroczystości z udziałem wojewody i wojska.

"Zależy nam na bezkolizyjności uroczystości, poszerzeniu ich zasięgu i racjonalnym kompromisie. Marszałek zorganizuje je w Poznaniu, natomiast wojewoda, chcąc docenić cały obszar Wielkopolski, zorganizuje je poza Poznaniem" - powiedział Stube.

Lokalizacja obchodów organizowanych przez wojewodę ma być podana w najbliższych dniach. Stube zapewnił, że uroczystości "zostaną przygotowane z należytym szacunkiem".

Informacja o możliwości zorganizowania przez wojewodę odrębnych obchodów pojawiła się na początku tygodnia. Na doniesienia prasowe zareagował marszałek Woźniak. W ogłoszonym we wtorek oświadczeniu zapytał o sens dzielenia Wielkopolan.

"Czy brak tzw. apelu smoleńskiego to powód, by organizować odrębne uroczystości? Od 11 lat, kiedy jestem marszałkiem, to samorząd województwa wielkopolskiego jest głównym organizatorem uroczystości wojewódzkich. To nasze regionalne, apolityczne święto. W kompetencjach wojewody są uroczystości państwowe" - napisał marszałek.

Jak powiedział Stube, w ocenie wojewody, marszałek, nazywając uroczystości regionalnymi "obniża ich rangę". "Wielkopolanie powinni być dumni z tego momentu historycznego, tak jak mieszkańcy Warszawy z powstania warszawskiego, które ma charakter ogólnopolski. Wojewoda będzie dążył do tego, żeby uroczystości wybuchu powstania także miały charakter ogólnopolski, bo mamy być z czego dumni" - powiedział Stube.

Marszałek województwa wielkopolskiego - informując w miniony piątek o rezygnacji z wojskowej asysty - uzasadniał, że obecność żołnierzy "wiąże się z odczytaniem tzw. apelu smoleńskiego, czyli tej części apelu pamięci, która nie ma związku z powstaniem". Jak dodał, zrezygnował z wojska, bo ma świadomość, że "apel smoleński nie jest tematem do negocjacji". Ocenił, że Wojsko Polskie "jest używane w sposób brutalny i bezwzględny do politycznej propagandy".

Zbigniew Hoffmann w oświadczeniu przekazanym w piątek prasie napisał, że rezygnacja z obecności Wojska Polskiego podczas tak ważnego dla wszystkich Wielkopolan dnia "zasługuje na najwyższe słowa krytyki". "Ponad partyjnymi barwami zawsze powinny być barwy biało-czerwone. Musimy pamiętać, że szacunek wobec Polski to także szacunek wobec armii, która zawsze broniła najważniejszych wartości" - napisał Hoffmann.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • malina, 2016-12-15 07:22:17

    u nas w Święto Niepodległości też nie było asysty wojskowej. Jak nigdy wcześniej....