PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań zbiera pieniądze dla syryjskich rodzin

  • JS    10 kwietnia 2017 - 18:11
Poznań zbiera pieniądze dla syryjskich rodzin
Akcja "Poznań dla Syrii" (fot. poznan.pl)

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy w akcji "Poznań dla Syrii". W weekend zebrano na ten cel łącznie 7 700 zł.
• Kwesta, zainicjowana przez Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka razem z metropolitą poznańskim arcybiskupem Stanisławem Gądeckim i Przewodniczącym Rady Miasta Poznania Grzegorzem Ganowiczem, potrwa do końca kwietnia.

• Celem akcji jest wsparcie ofiar konfliktu, mieszkających w Syrii. W zbiórkę zaangażowały się Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Polski Czerwony Krzyż, które jako organizacje posiadające doświadczenie i zgody na zbiórki publiczne są odpowiedzialne za prawidłowe przeprowadzenie kwesty. 

- To dobry początek zbiórki. Pieniądze zostaną przeznaczone na prowadzony przez Caritas program "Rodzina Rodzinie", akcję polegającą na symbolicznej adopcji syryjskich rodzin, które zostały w swoich domach oraz na pomoc, którą w zależności od sytuacji w Syrii, przekaże potrzebującym jedna z organizacji - mówi Tomasz Lisiecki, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta.

W niedzielę, przed meczem Lecha Poznań z Legią Warszawa kwestę prowadzili wolontariusze Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz miejscy radni. W czasie wydarzenia zebrali 2603,15 zł.

- Poświęcamy czas, ale 1,5 godziny działania osób, które się włączyły w akcję, to 4 miesiące zapewnionego bytu dla osób potrzebujących, więc naprawdę warto. Politycy często deklarują wsparcie, ale za tym powinny iść czyny. Dlatego pomagamy i utożsamiamy się z tą zbiórką - przekonuje Marek Sternalski, przewodniczący klubo PO w Radzie Miasta Poznania.

Natomiast organizatorzy sobotniego Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli zadeklarowali, że część zebranych w czasie wydarzenia pieniędzy także przeznaczą na pomoc dla poszkodowanych w Syrii. - Przekażemy 5100 złotych. Nasze Misterium oglądało około 50 tys. osób. Bardzo się cieszę, że tak wielu Wielkopolan zdecydowało się uczestniczyć w największym plenerowym przedstawieniu pasyjnym w Europie, a tym samym włączyć w działania charytatywne - mówi Artur Piotrowski, reżyser Misterium Męki Pańskiej.

Wojna w Syrii toczy się od ponad pięciu lat. Nie ma pełnych statystyk dotyczących liczby ofiar śmiertelnych tego brutalnego konfliktu - według różnych szacunków jest to między 250 000 a 500 000 osób. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci. Przed wojną w Syrii mieszkały około 23 miliony osób. Wskutek wojny połowa syryjskiej populacji zmuszona została do opuszczenia swoich domów - ponad 4,8 miliona osób uciekło z kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.