PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznańscy radni przyjęli nowy kształt okręgów wyborczych

  • PAP/JS    6 marca 2018 - 18:39
Poznańscy radni przyjęli nowy kształt okręgów wyborczych
Mniejsza liczba radnych jest efektem kurczącej się liczby osób zameldowanych w stolicy Wielkopolski. (fot. pixabay.com)

Miejscy radni przyjęli we wtorek (6 marca) podział Poznania na nowe okręgi wyborcze. Zmiana kształtu i liczby okręgów ma związek z nowelizacją Kodeksu wyborczego.
Projekt prezydenta miasta poparła Platforma Obywatelska i Zjednoczona Lewica. Za było 21 głosujących, przeciw 14. Wcześniej koncepcje nowego podziału autorstwa prezydenta Poznania skrytykował lokalny PiS.

Biuro prasowe poznańskiego magistratu podało we wtorek, że prezydent Jacek Jaśkowiak stosownie do przepisów Kodeksu wyborczego przyjął projekt nowego podziału miasta, który zakłada utworzenie w mieście 6 okręgów, w tym dwóch 5-mandatowych i czterech 6-mandatowych. Do tej pory w Poznaniu było 7 okręgów: dwa 6-mandatowe i pięć 5-mandatowych.

Wtorkowa decyzja radnych oznacza, że zmiany czekają mieszkańców 11 dzielnic: Wildy, Starego Miasta, Świerczewa, Zielonego Dębca, Jeżyc, Ogrodów, Starego Grunwaldu, Św. Łazarza, Moraska-Radojewa, Umultowa i Naramowic.

"Propozycję prezydenta zaopiniował pozytywnie komisarz wyborczy oraz 18 poznańskich rad osiedli. Trzy wydały opinię negatywną, pozostałe nie zabrały głosu w tej sprawie" - podało biuro prasowe.

Po tegorocznych wyborach samorządowych Rada Miasta Poznania będzie liczyła 34 radnych, obecnie jest ich 37. Mniejsza liczba radnych jest efektem kurczącej się liczby osób zameldowanych w stolicy Wielkopolski.

Pod koniec lutego prezydencki projekt nowego podziału okręgów wyborczych w Poznaniu skrytykował lokalny PiS. Zdaniem radnych tej partii sam prezydent Jacek Jaśkowiak (PO) nie ukrywa, że dzięki zaproponowanemu, w ocenie PiS mało racjonalnemu podziałowi Poznania na okręgi wyborcze, chce zwiększyć szanse ruchów miejskich i lewicy.

Zmiany granic okręgów wymusiła ustawa ze stycznia 2018 roku, zmieniająca przepisy Kodeksu wyborczego. Nowe zapisy, na wniosek prezydenta, uchwala rada miasta. Uchwała w tej sprawie musi zostać podjęta do 1 kwietnia, inaczej decyzję w sprawie nowych okręgów podejmie komisarz wyborczy.

O liczbie radnych w danej gminie decyduje wojewoda w porozumieniu z komisarzem wyborczym. Przy podziale miasta na okręgi wyborcze konieczne jest uwzględnienie liczby osób zameldowanych, ujętych w rejestrze wyborców. Ustawa o samorządzie gminnym mówi, że gminy do 200 tys. mieszkańców mają 25 radnych i trzech kolejnych na każde następne 100 tys. mieszkańców.

Liczba osób zameldowanych w Poznaniu na dzień 31 grudnia 2017 roku wyniosła 484,4 tys.; w 2014 roku podczas poprzednich wyborów zameldowanych było ponad 500 tys. osób. Taki stan rzeczy skutkuje zmniejszeniem liczby radnych z 37 do 34.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.